Blockchain geliştiricisi olmak

Blok zinciri teknolojisi dünyası sürekli gelişiyor. Bu durum blockchain geliştiricisi kişilerin dahil olması için her zaman yeni fırsatlar olduğu anlamına geliyor. Eğer bu alanda çalışmak istiyorsanız, çok geç değil!

Blockchain Nedir?

Blok zinciri, dijital varlıkların veya dijital bilgilerin sahipliğini izlemek için kullanılabilen dağıtılmış bir veritabanıdır.

“Blok zinciri” terimi ilk olarak Satoshi Nakamoto’nun bitcoin hakkındaki orijinal makalesinde kullanılmıştır. Ve burada bir “bloklar zinciri” olarak tanımlanmıştır.

Her blok bir önceki blok hakkında bilgi (başlığının hash’i) ve bir önceki bloktan (Merkle kökü) artan bir karşı imza içerir. Bu, yüksek düzeyde güvenlik sağlar. Çünkü herhangi bir bitin değiştirilmesi, takip eden tüm blokların sıfırdan yeniden hesaplanması gerektiği anlamına gelir.

Blok zinciri nasıl çalışır?

Blockchain bir tür dağıtılmış defterdir. İşlemlerin ve verilerin aracılara ihtiyaç duyulmaksızın kamuya açık ve şeffaf bir şekilde kaydedildiği bir sistemdir. Ağdaki her bilgisayarın blok zincirine erişimi vardır. Böylece herkes diğer herkesin ne yaptığını görebilir. Blockchain geliştiricisi olmak için blok zincirinin temellerinden başlamanız çok önemli. Bu yüzden bu temelleri iyi anladığınıza emin olun.

Bir blok zinciri ağında birine para gönderdiğinizde, bu para yalnızca sizin ve o kişinin erişebileceği bir hesaba gider. Hesabınız hacklenir ya da ele geçirilirse, tüm paranız çalınır. Ancak başka biri sizinkiyle aynı blok zinciri ağında kendi fonlarını kullanmaya çalışırsa, “Bu işlem zaten var” diyen bir hata mesajıyla karşılaşır. Bunun nedeni, söz konusu blok zinciri sistemindeki diğer tüm bilgisayarların işleminizi zaten görmüş olmasıdır. Kopyalama girişimlerini (ya da onları kandıracak kadar yakın bir şeyi) reddetmiş olacaktır.

blockchain geliştiricisi

Blockchain nasıl çalışır? Blok zinciri : blockchain geliştiricisi ne yapar?

Bir bilgisayar ağında binlerce kez çoğaltılan bir hesap tablosu hayal edin. Sonra bu ağın hesap tablosunu düzenli olarak güncellemek üzere tasarlandığını düşünün ve blok zincirini temel olarak anlayın.

Bir blok zinciri, kurumlar tarafından finansal işlemlerden oylama verilerine tüm alanlarda kullanılıyor. Hatta tıbbi geçmiş veya kimlik bilgileri gibi kişisel bilgilere kadar neredeyse her şeyi kaydetmek için de kullanılıyor. Bilgisayarlardan oluşan bir ağ, sürekli güncellenen ve kriptografi yoluyla birbirine bağlanan ortak bir kayıt listesi tutar (adı da buradan gelir). Her yeni kayıt, ağdaki birden fazla kullanıcı tarafından doğrulandıktan ve eklendikten sonra “zincirin” bir parçası haline gelir.

Nasıl blockchain geliştiricisi olabilirim?

Bir blok zinciri geliştiricisi, blok zinciri için yazılım geliştiren kişidir. Bu rol ile kripto para birimleri, akıllı sözleşmeler ve diğer ilgili araçları bile geliştirebilirsiniz. Bazı temel finans, ekonomi ve kriptografi bilgileri bir blok zinciri geliştiricisi olmanıza yardımcı olacaktır. Bu beceri setine sahipseniz, bu teknolojilerin birbirleriyle nasıl birlikte çalıştığını daha hızlı öğrenebilirsiniz. Sektöre dahil olan herkes için inanılmaz bir fırsat dünyası yaratmanız kolay olacaktır.

Hedefiniz bir blok zinciri geliştiricisi olmaksa, okumaya devam edin çünkü aşağıda size yol boyunca rehberlik edecek bazı harika ipuçlarımız var:

Hangi dilleri öğrenmeliyim? Blokzinciri geliştiricisi olmak için gereken araçlar nelerdir?

  • Hiçbir zaman her şeyi öğrenmek zorunda olmadığınızı hatırlamak önemlidir. Aslında, her şeyi öğrenmeye çalışmamak iyi bir fikirdir. Bu özellikle dil öğrenmek söz konusu olduğunda geçerlidir.
  • Bir kişinin hepsini bilemeyeceği kadar çok programlama dili vardır, bu nedenle her dili bilmiyorsanız kendinizi kötü hissetmeyin 🙂
  • En popüler diller arasında Python, JavaScript (NodeJS), GoLang (Golang), C++ ve Java yer almaktadır. Ancak günümüzde mevcut seçenekler söz konusu olduğunda bunlar buzdağının sadece görünen kısmıdır. Kelimenin tam anlamıyla yüzlerce dil daha vardır!

Her dilin artıları ve eksileri vardır, ancak temelleri iyi anlamak önemlidir. Bazı diller belirli görevler için diğerlerine göre daha uygundur.

Örneğin, işletmeniz için blockchain üzerinde bir web sitesi oluşturmayı düşünüyorsanız, JavaScript muhtemelen en iyi seçeneğinizdir. Ayrıca günümüzde web geliştirmede kullanılan en popüler dillerden biridir. Karmaşık uygulamalar oluşturmakla ilgileniyorsanız, C++ bu görev için daha uygun olabilir. Ne tür bir uygulama veya hizmet oluşturmak istediğinize (ve kaç tane başka geliştiricinin zaten bununla çalıştığına) çok bağlıdır.

Ethereum ve Solidity gibi pratik örneklerle blok zinciri geliştirmenin temellerini ve akıllı sözleşmelerin nasıl çalıştığını anlamalısınız

Blok zinciri geliştirmeyi öğrenmeye başlamadan önce bilmeniz gereken bazı önemli şeyler var.

İlk olarak, bugün kullanımda olan birçok farklı blok zinciri vardır. Hepsinin kendi nüansları ve birbirlerinden farklılıkları vardır. İkinci husus, tüm blok zincirlerinin, topluluk tarafından belirlenen belirli kurallara uydukları sürece herkesin katkıda bulunabilir. Üzerine inşa edebileceği ve hatta klonlayabileceği açık kaynaklı platformlar olmasıdır.

Anlaşılması gereken üçüncü şey ise Bitcoin veya Ethereum gibi blok zinciri teknolojilerinden bahsederken aslında iki farklı kavramdan bahsettiğimizdir.

1) Kullanıcıların paralarını kontrol edebilecek bankalar veya hükümetler gibi bir aracı olmadan bir P2P ağı üzerinde işlem oluşturmalarına olanak tanıyan merkezi olmayan bir defter teknolojisi.

2) Geliştiricilerin merkezi olmayan uygulamalar (DApp’ler) oluşturmak için özel kod yazmalarını sağlayan akıllı sözleşmeler.

JavaScript, HTML, CSS ve Node.js ile de rahat olmanız gerekecektir. Linux ve GitHub bilgisi de iyi bir fikirdir. Ağ ve bilgisayar bilimlerine biraz aşinalık da zarar vermez!

Blockchain geliştirimek için JavaScript dilini tercih edebilirsiniz

Blockchain için programlama dillerine gelelim. Web uygulamaları yazmak için JavaScript’e ihtiyacınız olacak. Çünkü tüm Dapp’ler bunu kullanıyor, ancak yeni başlıyorsanız şimdi bunun için endişelenmeyin. C++ veya Solidity de blockchain üzerinde uygulama yazmak için önemlidir. Ancak programlama konusunda yeniyseniz önce seçtiğiniz dil üzerinde biraz zaman harcayın.

Bu noktada, öğrenme sürecinizi yönlendirebilecek ve destekleyebilecek bir mentor daha hızlı adapte olmanızı sağlar. Aslında mentore sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu ne kadar vurgulasam azdır. İyi bir öğretmen yalnızca konu hakkında bilgi sahibi olmakla kalmaz. Aynı zamanda bir geliştirici olarak kariyerinizde size yardımcı olacak problem çözme ve eleştirel düşünme gibi becerileri de öğretir.

Önemli alanlardan biri de blockchain teknolojisinde kullanılan kriptografi ve hash fonksiyonlarıdır. Bu alanlarda bolca pratik deneyim kazandırdığından emin olun. Tüm blok zinciri geliştirme konseptinin temelini oluştururlar, bu yüzden çok önemlidirler!

Eğer bir kurs seçecekseniz, alıştırmalar ve projeler aracılığıyla çok sayıda pratik çalışma sağlaması harikadır. Becerilerinizi geliştirmenin en iyi yolu budur. Bu nedenle tüm bilgi düzeyleri için (tamamen yeni başlayanlar dahil) yeterli içeriğin mevcut olduğundan emin olun.

Blockchain teknolojisi dünyasına yeni başlıyorsanız, ilerlemeden önce iyi bir temel sağlayan bir kurs bulmanız önemlidir. Python veya JavaScript gibi programlama dillerine zaten aşinaysanız ve blok zincirlerinin nasıl çalıştığını ayrıntılı olarak öğrenmek istiyorsanız, bu sizin için gerekli olmayabilir.

Blockchain geliştirisi olma yolunca adımlar attığınızda aşağıdaki maddeleri bir kenara not etmeniz iyi olabilir.

  • Yeni araçlar ve teknolojiler geliştikçe uygulamaları değerlendirmek.
  • Entegrasyon ve iş mantığı için kullanılan istemci/sunucu tarafı uygulamalarının bakımı.
  • Blockchain topluluğundaki yeni gelişmelerden haberdar olmak.

İlerleme kaydettiğinizde, aşağıdaki konular da yol haritanızda yer almalıdır.

Önereceğimiz yol haritasına buradan ulaşabilirsiniz: Blockchain geliştiricisi yol haritası

Umarım sizin için faydalı olmuştur.

Hoşça kalınız.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.