CRM programı işletmelere nasıl faydalar sağlar?

Müşteri ilişkileri yönetimi yani customer relationship management (CRM programı) işletmelere birçok fayda sağlar. Bu faydaları 5 maddede özetleyebiliriz.

Program hakkında detaylı bilgiyi şuradan okuyabilirsiniz.

1. CRM programı ile yeni müşteriler bulun

crm programı laptop

”CRM programı olmayan işletmelerde, lead’lerin %79’u gerçek müşterilere dönüşemiyor.”

Günümüzde yeni müşteriler bulmak hiçbir işletme için kolay değil. İşletmeler bunun için bolca zaman ve kaynak harcıyorlar. Peki verilen bu emekler satışa dönüşmeye başlayacakken ekipler yeni müşteriler özelinde nasıl fırsatlara sahip olduklarını biliyorlar mı? İşte CRM programı işletmelere bu çok önemli bilgileri düzenli ve aksiyon almaya yönelik şekilde sunabiliyor.

En çok kullandığınız araçlar -mail, sosyal medya, pazarlama otomasyonu gibi- ile CRM programı arasında bağlantı oluşturarak pazarlama araçlarınızdan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Böylelikle potansiyel müşterilere daha hızlı ulaşmak için doğru ve güçlü stratejiler oluşturabilirsiniz.

2. CRM programı ile müşterilerinizle olan ilişkilerinizi güçlendirin

el sıkışma iş insanı crm programı

”Satış departmanı yöneticilerinin %46’sı, daha güçlü müşteri ilişkilerinin başarıyı sürdürmek için kilit bir hedef olduğunu söylüyor.”

CRM programı ile müşterilerinizin şirketinizle olan geçmişini eksiksiz bir şekilde gözden geçirerek güven ve karşılıklı başarı temellerine dayanan güçlü bir ilişki kurabilirsiniz.

Müşterilerinizin ”challenge”larını keşfedin: Müşterileriniz için önemli olan şeyleri (hedeflerini, baş etmeleri gereken zorluklarını ve zorundalıklarını) bulun ve aksiyon alın. Buradaki aksiyonlarınızı CRM programı içerisine kaydedin. Bu şekilde kurumsal kültürünüzü güçlenerek geleceğe taşıyın.

Bilgi varsa gelişim de var: Müşterilerinizi daha iyi tanıdıkça onlara doğru ürünleri, özel promosyonları veya içerikleri doğru zamanda önerebilirsiniz. CRM ile aynı zamanda ne satın aldıklarını ve ürün veya hizmetlerinizi nasıl kullandıklarını da bilirsiniz, böylece en alakalı içeriği ve bilgileri sağlayabilirsiniz.

Bire bir ilişkilerinizi mükemmelleştirin: Her müşteri onunla bire bir görüşmenizden memnundur. Ancak işletmelerin hacmi büyüdükçe müşterileri takip etmek zorlaşmaya başlar. CRM programı; e-posta şablonlarını barındırabilir, görev hatırlatıcıları ayarlayabilir ve müşterilerle bağlantı kurmanıza yardımcı olacak telefon görüşmelerini düzenli biçimde size sunabilir.

3. CRM programı ile satış maliyetlerinizi düşürün

“Yeni bir müşteriye satış yapma olasılığı %5 – 20 aralığındayken mevcut bir müşteriye satış yapma olasılığı %60 – 70’tir. ”

Yeni müşteriler, işletmelerin olmazsa olmaz bileşenleridirler. Ancak yeni müşteri kazanmak kolay ya da ucuz değildir. Fakat mevcut müşteri tabanınıza yapacağınız satışlarla yeni müşteri edinme maliyetlerinizi dengeleyebilirsiniz. CRM sistemi, iş performansını aşağıdaki yollarla artırmanıza yardımcı olabilir:

Satış verimliliğini artırma: Hangi müşterilerinizin meşgul olduğunu ve onlara ulaşmak için en doğru zamanı bilirsiniz.

Anlık satış fırsatlarını görme: Halihazırda devam eden satış kampanyanızla ilgili fırsatları görebilirsiniz.

Boşa kürek çekmeyin: Düşük ihtimalli potansiyel müşterileri tespit edin ve kaynaklarınızı buraya harcamak yerine mevcut ilişkilerinizdeki yararlanılmamış fırsatları bulun.

4. Ekibinizin verimliliğini artırın

”Yüksek performanslı satış görevlilerinin %52’si, şirketlerini CRM teknolojisinden tam olarak yararlanan güçlü kullanıcılar olarak tanımlıyor.”

Doğru teknolojiyi kullanmak, ekibinizi angarya işlerden kurtarır ve müşteri ilişkilerine daha fazla zaman ayırmanızı sağlar. CRM programı ile irtibat bilgilerinin kaydedilmesi, verilerin girilmesi gibi manuel işlemler otomatikleştirilebilir veya müşteri ile ilgili süreçlerden kaldırılabilir. Satış, servis ve pazarlamadaki otomasyon, çalışanlarınızı özgürleştirecek, böylece potansiyel müşterilerle konuşmak ve mevcut müşterilerle ilişkileri güçlendirmek için daha fazla zamanınız olacak.

4. Daha iyi müşteri hizmetleri sunun

“Tüketicilerin yüzde elli beşi daha iyi bir müşteri deneyimi için daha fazla para ödemeye hazırdır. ”

Dünyanın en iyi ürününü bile satıyor olsanız, bir ürünün iyiliğini hem satış öncesi hem de satış sonrası gelen hizmet belirler. Müşterilerinizin eksiksiz geçmişine hızlıca ve anında erişerek doğru kaynaklarla hızlı bir şekilde kişiselleştirilmiş mesajlar ve çözümler sağlayabilirsiniz. Daha temiz etkileşimler güven yaratır ve satın alma davranışının tekrarlanmasını ve devam etmesini teşvik eder.

5. Müşterilerinizi kaybetmeyin

“Müşteri sayınızdaki %5’lik bir azalma, kârınızın %25-85 oranında düşürebilir.”

Müşteri ilişkilerinizde görünürlüğün artması, ekiplerinizin risk altındaki hesaplara proaktif bir şekilde çözümler üretmesine ve memnun müşterilere doğru zamanda yeni fırsatlar sunmasına yardımcı olabilir.

”CRM programı ile müşteri ilişkilerinizi yönetin” başlıklı yazımızı da buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.