CRM Programı Nedir? Ne İşe Yarar?

CRM nedir ve ne işe yarar konusundaki pek çok soru işareti, bugün hala CRM kullanıcılarının kafasında dahi yer etmeye devam ediyor. CRM programları, her geçen gün gelişmeye ve kullanıcılarına yeni uygulama alanları sunmaya devam ediyor. Peki, CRM programı ile neler yapılıyor?

CRM Programı ile Neler Yapılabilir?

Müşteri İlişkileri Yönetimi’nin ingilizcesi olan Customer Relationship Management kelimelerinin kısaltımı şeklinde kullanılan CRM, işletmelerde iş akışlarını takip ederek yönetme ve geliştirme amacıyla kullanılan bir yazılım ürünüdür. Bu yazılım ürünleri, her işletmenin faaliyet alanlarına, işletmenin altyapısına, çalışan ve müşteri sayısına ve genel olarak yeteneklerine göre değişkenlik gösterebilir. Dolayısıyla bu ürünler esnek bir yapıya sahiptir ve özelleştirilebilir.

Neden CRM Kullanmak Gerekir?

İşletmelerin CRM kullanmalarındaki amaç, sağlıklı bir iç iletişim sağlayarak işleri başarılı bir süreçte yönetebilmek ve doğru işleyen süreçlerden başarılı sonuçlar elde edebilmektir. CRM programını, amacına yönelik kullanan bir işletmede tüm birimler, doğru zamanda doğru görevi gerçekleştirmiş olur. Bu da işletmenin piyasaya kaliteli hizmet/ürün sunmasında etkili olan en önemli faktörlerin başında gelir.

CRM ile Müşterilerinizi Daha İyi Anlarsınız

Piyasada ister ürün ister hizmet satıyor olun, yola çıktığınız nokta her zaman için müşterileriniz olmalıdır. Bunun için müşterileri anlamak, ihtiyaçlarını tespit edebilmek ve taleplerini dinlemek bir firma için oldukça önemlidir. Çünkü, firma faaliyetlerine yön verirken, müşteriden aldığı bu bilgileri kendine harita edinir. Sattığınız ürün/hizmet beğenildi mi, beğenilmediyse sebebi neydi, hitap edilen hedef kitle doğru mu ya da rakiplerinize göre önde mi yoksa geride misiniz? gibi pek çok sorunun cevabını CRM programı kullanarak elde ettiğiniz verilerden yola çıkarak almanız mümkün.

İç İletişim: İşletmenizde tek bir CRM programı kullanarak, yönetim ve çalışanlar arasında eş zamanlı iletişim sağlayabilirsiniz. CRM ile satış performansınızı ölçebilir, geriye dönük raporlar alabilir, ekiplere görevler atayabilir, grup çalışmaları gerçekleştirebilir ve ekip çalışmalarını takip edebilirsiniz. Toplantılar, yapılacak işler, geliştirilmesi gerekenler vs. tüm etkinlikler, CRM üzerinden minimum sürelere indirgenerek hızlı ve önemli hiçbir şey atlanmadan hayata geçirilebilir.

Müşteriler: CRM programına ekiplerin çalışmalarına paralel olarak düzenli bir veri birikir. Bu veriler, yaptığınız işi değerlendirme aşamasında size yol gösterir. İşlerinizin müşteriler tarafından daha çok beğenilmesi ve talep görmesi açısından nelerin geliştirilmesi ya da giderilmesi gerektiğini tespit edersiniz. Müşterileriniz ile sağlıklı bir iletişim kurmak adına, CRM’inizde depolanan verileri kullanarak özelleştirilmiş işler yapabilir ve veriyi akıllıca kullanarak satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Rakipler: CRM programanız sayesinde faaliyet gösterdiğiniz pazar alanındaki rakiplerinizi daha yakından takip edebilir, pazardaki yerinizi sağlamlaştırmak adına CRM’den elde edeceğiniz sezgisel veri analizi raporlarına dayalı olarak başarılı pazarlama yöntemleri geliştirebilirsiniz. Dolayısıyla pazar trendlerini takip etmek, rakip analizi yapmak CRM programı kullandığınızda çok daha kolaylaşır. Bu da size kazandırdığı zaman ile rekabet avantajı elde etmenizde önemli bir etki yaratır.

Sonuç olarak, CRM programı kullanmak işletme içi faaliyetlerinizin daha sağlıklı yürütülmesini sağlarken, bunun sonuçlarını müşterileriniz ve rakiplerinize karşı sergilediğiniz daha iyi performanslar ile alırsınız. Üstelik, doğru pazarlama yöntemleri gelirlerinizi arttırmak ve sadık müşteriler elde etmek için büyük bir firma olmanıza gerek yok. Bilinenin aksine CRM programları, küçük işletmeler dahil her büyüklükteki firmanın kullanabileceği ve iş akışlarını kontrol altına alarak daha yüksek karlılık elde edebileceği faydalı yazılım ürünleridir. CRM programı satın almadan önce, size özel çözümler sunan ve sürekli destek sağlayabilecek bir firma ile çalıştığınızdan emin olmanız gerekir. Bu nedenle çalışacağınız firmayı iyi araştırmanız gerektiğini unutmayın.