Dijital Medya Pazarlaması ve 2018 İçin 9 Trend

Dijital medya pazarlaması 2018 yılında, önceki yıllardan tanıdığı bazı trendlere önem vermeye devam ederken yeni trendler ile de tanışacak. Peki, dijital pazarlama dünyasının 2018 yılında konuşacağı bu 10 trend hangileri ve detayları neler? Hep birlikte inceleyelim.

1 – Influencer Pazarlaması

influencer pazarlaması

Sosyal medya başta olmak üzere reklam dünyasının ünlüleri olarak bilinen influencerlar son zamanlarda pazarlama kampanyalarının olmazsa olmaz rollerini oynuyor. Televizyon, radyo gibi medya araçlarının yerini sosyal medyaya bıraktığı şu günlerde influencerlar oldukça popüler. Dolayısıyla reklam kampanyalarında da en çok onlar tercih ediliyor. Marka bilinirliği, yeni ürün tanıtımı, satış arttırma vs her amaca hizmet eden dijital medya pazarlaması için bu isimlerle anlaşmakta yarışan markalar, bu kişilerin de hem tanınmasına hem de maddi anlamda ciddi ve hızlı yükselişler sağlamasına sebep oluyor. Son zamanlarda bu durum influencerların artık kendi isimleriyle markalaşması sürecini gündeme taşıyor. 2018 yılında da kendi ismi marka olan influencerlar ile sıkça karşılaşacağız gibi duruyor. Takipte kalmanızda fayda var.

2- Dijital Dönüşüm

dijital dönüşüm

Günümüzün yükselen değerli alanlarından biri de DX olarak karşımıza çıkabilen dijital dönüşüm uygulamaları diyebiliriz. Önceleri bir tercih olarak bulunan alternatiflerden biriyken; dijital dönüşüm artık önümüzdeki birkaç yıl için zorunluluk haline gelecek gibi duruyor. Özellikle bu değişimi reddeden ve bu süreci yönetmekten çekinen firmaların, yapılacaklar listesinin başına bu işi bilenin destek alarak dijital dönüşüm sürecini başlatması gerekiyor. Aksi takdirde dijital dönüşüme arkasını dönen firmaların hayatta kalması mümkün değil gibi görünüyor, bizden söylemesi…

3- AR Atağı

arttırılmış gerçeklik sanal gerçeklik

AR (Accelerated Reality) yani arttırılmış gerçeklik uygulamaları, son zamanlarda hepimizin ilk setini satın almak için heyecanlandığı VR gözlüklerinin havasını söndürmeye hazırlanıyor. Sanal gerçeklik alanında yapılan geliştirmeler, uygulamalar, oyunlar ve birçok heyecan verici girişim ile birlikte yüksek maliyetler ve üretici – geliştirici firmalardaki iş yükü açısından AR uygulamalarının gerisinde kalmaya aday. Bunun en etkili sebeplerinin başında ise AR ürünlerinin daha ucuz ve kolay kullanılabilir olması geliyor.

4- Yapay Zeka

yapay zeka

2018 yılında kendinizi en sık yapay zeka konuşurken bulabilirsiniz. Yapay zeka, karşılamaya günler kalan yeni yılda hayatlarımızın ayrılmaz parçaları olacak uygulamalara hayat verebilir. Bugün zaten kullanmakta olduğumuz ve dijital medya pazarlaması üzerine konuşabileceğimiz en büyük örneklerden Siri, Alexa, müşteri hizmetleri chatbotları gibi yapay zeka ürünleri hayatlarımızda çok daha kalıcı bir edinecek gibi görünüyor. Sadece bununla kalmayacak olan yapay zekanın iş dünyasında da pazarlama, müşteri temsilcileri, analiz, raporlama vb konularda önemli katkılar sağlamaya hazırlanıyor.

5- Etkinlik Odaklı İşletmeler

etkinlik odaklı işletmeler

Dijital dünyanın yeni bireylerinden AI, IoT gibi teknolojiler geliştikçe ve hayatlarımıza adapte olmaya devam ettikçe, iş dünyasındaki işleyiş de ister istemez şekil değiştiriyor. Pek çok şirket, dijital dönüşüme ayak uydurabilmek için altyapılarını, ekiplerini hatta iş alanlarını değiştiriyor. Hal böyle olunca dijital medya pazarlaması yatırımlarında da rekabet her geçen gün artıyor. Bugün dijitale karşı direnen firmaların karşısında, her adımını yeni teknolojilerle ölçen ve dijitalin gücüye birleştirerek bir sonraki adımını şimdiden bilen firmalar bulunuyor. Dijitale ne kadar ayak uydurursa bir şirket o kadar rekabet avantajı elde ediyor. 2018 yılında dijital verilere, raporlamaya, makine öğrenmesi ya da yapay zeka gibi teknolojilere daha fazla önem veren ve bu yönde değişen şirketlerin sayısında artış bekleniyor.

6- Kısa Ömürlü İçerik

kısa ömürlü içerik

Saniyeler içinde kaybolan snapler ile hayatımıza giren bu kavramın popülaritesinin 2018 yılında daha da artması bekleniyor. Bu akıma yavaş yavaş ayak uyduran diğer popüler sosyal medya mecraları ile birlikte desteklenen bu yükseliş, satış ve pazarlama dünyasının da ilgisini çekmeye başlıyor. Bu içeriklerin kısa ömürlü olmalarının;

 • kullanıcıları satın almaya daha çabuk ikna etmesi,
 • daha fazla merak uyandırması
 • içeriğin kaybolacağını bilmenin potansiyel müşteriyi daha hızlı karar vermeye itmesi,
 • kullanıcıların içeriklere çok daha kolay ulaşması,
 • kitlelere ulaşmanın en kısa ve kolay olması,
 • içerik kısıtlamalarını ortadan kaldırması

gibi etkileri ve avantajları nedeniyle, önümüzdeki yıl yatırımların bu yönde olmasına şimdiden zemin hazırlıyor.

7- Yeni Hedef Kitle Z Kuşağı

z kuşağı

Akıllı telefonların, dijitalin ve hızla gelişip değişmeye devam eden teknolojini kucağına doğan Z kuşağı, firmaların ve tüm kampanya yöneticilerinin odak noktasındaki yeni hedef kitlesi olarak karşımıza çıkıyor. Yeni yılda özellikle bu nesle yönelik üretilen ürünler ve bu kitleyi hedefleyen hizmetlerle karşılaşmamız, yüksek ihtimale sahip olasılıklar arasında yer alıyor. Değişime hızlı ayak uydurabilen, hareket etmeyi seven, çabuk sıkılan, kendine güvenli bu neslin dikkatini çekmek için önümüzdeki yıla hazırlıklı olmanız gerekiyor. Bu nesil ile iyi anlaşabilmenin yolları arasında;

 • Satmak ya da kullandırmak istediklerinizi, onların yaratmalarına izin verin.
 • Onlara ekipten biri gibi hissettirin. Ortaya çıkardığınız işlerde mutfaktan biri gibi hissetmelerini sağlayın. Sosyal medya bunun için olmazsa olmazınız…
 • Gücünüzü kullanarak büyüleyin. Yaptığınız işlerin ciddiyetini en iyi yollarla anlatmaya odaklanın.
 • Kendinizden, yaptıklarınızdan ve yapacaklarınızdan bahsetmeyi hemen bırakın ve onları kanıtlamaya odaklanın. Duyduklarına değil; gördüklerine inanan bir nesil geliyor.
 • Onları tamamen özgür hissettikleri platformlarda ve mecralarda arayın. Fotoğraflarının amcaları tarafından beğenildiği uygulamalarda değil…

gibi ip uçları bulunuyor, denemekte fayda var.

8- 5G

5 G

Önümüzdeki yılın heyecanla izlenecek dijital medya pazarlaması gelişmeleri arasında 5G de yer alıyor. Artık herkesin daha hızlı olmanın yollarını aradığı günümüzde, bağlantı seviyesinde yapılması gereken iyileştirmeler de kaçınılmaz oluyor. Hiper bağlantı seviyesi vaat eden 5G, birkaç yıldır tartışmalı olarak hayatlarımıza girse de, herkesin sabırsızlandığı bir yakın gelecek demek yanlış olmaz. Gerektirdiği altyapı nedeniyle elbette ki bu süreç, uzun bir zamana yayılacak olsa da bu gelişmeden uza kalmak da imkansız gibi görünüyor.

9-Geofencing

geofencing

Kullanıcıların bulundukları konumdan faydalanarak reklam çalışmaları ve kampanyalar yürütmek olarak kısaca bahsedebileceğimiz bu kavram, 2018 yılında sıklıkla karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Özellikle mobil cihazların kullanımının giderek yaygınlaşması, bu kavramın doğuşuna zemin hazırlıyor. Dijital medya üyelerinin de ilgisini çeken bu durum, gelecek yılın şekillenmesinde önemli rol oynuyor. Kullanıcıların mobil cihazlarını gittikleri her yere götürmeler, her hareketlerine şahit olmaları, kişilere ait en detaylı ve özel bilgilerin bu cihazlarda saklanıyor olması gibi donelerden yola çıkan bu uygulama, kampanyaların kişiselleştirilmesinde etkili rol oynayabilir. bu da kampanyaların daha doğru ve etkili sonuçlanmasına yol açacağından, pek çok firma ve reklam veren 2018 yılı için planladığı dijital çalışmalarında geofencing uygulamalarına yönelmek isteyebilir.

Sonuç olarak, geride bıraktığımız birkaç yılı düşündüğümüzde dijital medya pazarlaması alanında oldukça kısa bir sürede ne denli büyük ve önemli adımlar atıldığını görebiliyoruz. Bu adımların pek çoğunun zemininde yatan ise teknoloji ve dijitalin gücü yatıyor. Dokunduğu yerde hızlı ve köklü değişimler yaratan bu iki etken ışığında, Dünya sadece 2018 yılında değil, önümüzdeki uzun yıllar boyunca büyük değişimlere şahitlik etmeye hazırlanıyor.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.