ERP Nedir? ERP Yazılımı ile Neler Yapılır?

İngilizce’de Enterprise Resource Planning kelimelerinin kısaltımı olarak bilinen ERP, dilimizde yaygın olarak Kaynak Planlama olarak kullanılıyor. Kurumsal kaynak planlaması için gereken fonksiyonları bir araya getiren bilgi sistemleri olan ERP yazılımları, veri odaklı çalışan bir yapıya sahiptir. ERP yazılımları, şirketlerin muhasebe, pazarlama, satış, insan kaynakları gibi tüm departmanlarına ait kaynaklardan elde ettiği veriyi toplar, işler ve işletmenin faaliyetlerinde kullanılması üzere anlamlı bilgilere dönüştürür. Dolayısıyla ERP, işletmenin kaynaklarını en verimli yoldan kullanılabilmesini sağlayan bir rehberdir demek yanlış olmaz.

Detaylı Proje Planlaması

Başarının sırrı yaptığınız işi iyi anlamaktan ve doğru hedefler belirleyebilmekten geçer. Hakim olduğunuz bir işi hedefteki sonuca ulaştırmanın yolu ise dikkatlice oluşturulmuş bir planlamadan geçer. Plansız çıkılan bir yolda başarısız olmak kaçınılmazdır. Bu nedenle işletmenizde aldığınız büyük küçük her kararın ardından planlama adımını atmanızda fayda var. ERP sistemleri ile, projelerinizi adım adım planlayarak başarılı sonuçlara en verimli yoldan ulaşabilirsiniz.

Kolay ve Hızlı Müşteri İletişimi

ERP sistemlerinde işletmenize dair tüm veriler bir arada bulunur. Bu sistemler sayesinde işletmeler bir bütün halinde çalışma imkanı yakalar. İşletme çalışanlarının tamamı ihtiyacı olan bilgiye çok kısa sürede ERP sistemi üzerinden ulaşır ve ilgili departmanlar ile gerçek zamanlı iletişim kurabilir. Bu sayede karşınıza çıkan potansiyel müşterilerin mevcut müşteriye dönüşme fırsatlarını anında değerlendirebilir ve gelirleri yükseltebilirsiniz.

Hata Oranını Azaltma

İş süreçlerinde her fonksiyonun kusursuz işlemesi hemen hemen imkansızdır. Sürekli değişen koşullar, iş yaparken hata yapma ihtimalinin de artmasına sebep olur. Önemli olan hata yapmak değil, hataları mümkün olduğunca hızlı fark edip giderebilmektir. ERP yazılımı, işletmenizin akışlarını tanır ve normal akış dışındaki her faaliyeti hassas takip yeteneği sayesinde hemen fark eder. Bu sayede yapmış olabileceğiniz her hatadan anında haberiniz olur ve geri dönülemez sonuçlara yol açmadan önce müdahale etme ve hatayı giderme avantajı sağlar.

Risk Yönetimi

İşletmenizin pazardaki rakiplerine karşı mevcut konumunu ERP yazılımı sayesinde takip etmeniz kolaylaşır. ERP yazılımı sadece işletmenizi değil, rakipleri ve müşterileri de tanır ve takip eder. Kaynaklarınızı rakiplerinize karşı üstünlük elde edebileceğiniz yönde kullanmanız için önerilerde bulunan ERP programları, aynı zamanda işletmenize karşı mevcut ve olası tehditleri de önceden sezebilme yeteneğine sahiptir. ERP yazılımının verileri akıllıca analiz ederek karlılığınızı tehdit eden durumları görmenizi sağlayarak, riskleri yönetmenize izin verir. Böylece riskleri doğru yöneterek avantaja çevirebilir; belki getiri belki yeni müşteriler belki de pazarda yeni bir konum elde edebilirsiniz.

Son olarak şunu da eklemek gerekir, eğtimin önemi göz ardı edilemez. Sadece ERP programı değil; işletmenize adapte edeceğiniz her ürünün çalışanlarınız tarafından anlaşılır ve kolay kullanılır olması gerekiyor. Bir ERP yazılımı satın aldığınızda mutlaka tüm ekibinize bu sistemin ne olduğunu anlatın ve neler yapabileceklerini gösterin. Her bir çalışanın teknolojiyi anlama ve kullanma yeteneklerinin farklı olduğunu görmezden gelmeyin ve herkesin yeni sisteme adapte olması için gereken süreyi tanıyın. Aynı zamanda işletmenizin ihtiyaçlarının sabit kalmayacağı gibi bu gibi sistemlerin de değişen fonksiyonlarınıza paralel olarak sürekli geliştirilmesi gerektiğini unutmayın. Dolayısıyla satın alacağınız yazılımın esnek bir altyapıya sahip olduğundan emin olmanızda fayda var.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.