İçerik Pazarlaması Nedir? Doğru İçerik Kullanımı Neler Kazandırır?

İçerik pazarlaması, dijital mecralarda kullanıcıların hedef kitlelerine ulaştırmak istedikleri mesajı makaleler, sosyal medya kısa içerikleri, videolar, görseller vb. araçlarla ileterek tanıtım, bilgilendirme, satış, trafik alma gibi amaçlara ulaşmak adına yürüttükleri çalışmalardır. Elbetteki bunu yapmanın pek çok yolu vardır ve doğru içerik pazarlaması uygulayabilmek için sahip olmanız gereken yetenekler bulunur. Bu yeteneklerin neler olduğuna ve nasıl işinize yarayacağına birlikte bakalım…

Akla Gelen İlk Adres Olursunuz

İçerik pazarlamasına en çok başvurulan alanlardan biri SEO, yani arama motoru optimizasyonu çalışmalarıdır. Arama motorlarında üst sıralara çıkmak için en çok ihitiyacınız olan şey kaliteli ve organik içeriklerdir. Ancak organik içerik üretmek sanılanın aksine oldukça zordur. SEO uyumlu makaleler yazmak için kullanmanız gereken bazı teknikler vardır. Aslında siz SEO uyumlu makale yazarken yazıyı inşa edersiniz. Ancak bazı yazılar öyle çok teknik kokar ki, okuyucuyu sıkar, sadece üst sırada yer almak için yapılan bir çalışma ürünü olduğu hissedilir ve bu da trafiği düşüren bir etki yaratır. Dolayısıyla içerik pazarlaması yaparken odak noktanıza kullanıcıyı koymalısınız. İçerikleriniz faydalı, kullanıcının aradığını cevaplayan ve en önemlisi doğru olmalıdır ki güvenilir bir kaynak olarak akıllarda kalabilir. Bu sayede ilk aramasında size arama motorları üzerinden gelen kullanıcı, istediği bilgiye ulaşması durumunda bir dahaki ihitiyacında doğrudan size ulaşıyor olacaktır.

Ne Kadar Hızlı O Kadar İyi

Pazarlama kampanyanız için içerik üretirken unutmamanız gerekir ki kullanıcılar artık uzun içeriklerin tamamını –eğer gerçekten çok etkileyici bir fikir değilse- sonuna kadar okumuyor, izlemiyor ya da dinlemiyor. Kullanıcılarınızı sürekli olarak acelesi olan kişiler olarak düşünürseniz daha faydalı içerikler üretmenize yardımcı olabilir. Bir blogunuz varsa, anasayfa içerikleriniz, blogunuzda neler anlattığınızı, blog makalenizin meta açıklamasında bu yazıda neyden bahsettiğinizi ya da kanalınız varsa videonuzun en fazla ilk 10 saniyesinde ne ile ilgili olduğunu kullanıcıya vermeniz şart. Bu nedenle içeriklerinize mesajınızı iyi yerleştirmeniz, ilgi çekici olmanızda büyük rol oynar.

Yeteneklere Yatırım Yapın

İşletme sahiplerinin düştüğü en büyük hatalardan biri de, içeriklerin mevcut çalışanlarına hazırlatma konusundaki ısrarıdır. Bir avukat işinde çok başarılı olabilir, ancak hukuk alanında içerikleri doğru üretemeyebilir. Ya da bir IT uzmanı, video içerik hazırlama konusunda bilgi sahibi olmayabilir. Blog, web sitesi ya da kanalınız boş kalmasın diye, yalan yanlış bilgiler içeren ve kalitesiz görünen içerikleri paylaşmanız doğru değildir. Doğrusu ise, işletmenizin içerik ihtiyaçlarına yönelik olarak alanında uzman kişiler ile çalışmak ve içerik konusunda deneyimli birilerinden destek almaktır. Bu sayede herkes kendi işini yapar ve çok daha verimli sonuçlar elde edebilirsiniz.

Ancak bazı istisnai durumlar elbette olabilir. Bunun en çok karşılaşılan örneği ise, bilgi güvenliğinin ön planda olduğu şirketlerde yaşanıyor. Bilgi güvenliği nedeniyle dışarıdan destek almaya kapalı olan şirketler, genelde kalitesiz içeriklere mahkum oluyor. Böyle bir durumda da bir içerik uzmanını kendi bünyenizde çalışan olarak işe alabilir ve mevcut işleri öğreterek faydalı ve ilişkili organik içerikler üretmesini sağlayabilir ya da mevcut çalışanlarınıza doğru içerik yaratabilmeleri için ihtiyaçları olan eğitimi almalarını sağlayabilirsiniz.

Özetlersek, içerik pazarlaması yaparken bunun sadece sosyal medya hesaplarına görsel oluşturup üstüne kısa bir açıklama yazmaktan ibaret olmadığının farkında olmanız çok önemlidir. Doğru içerik oluşturmak, kendinizi tekrar etmemek ve sürekli yaratıcı kalabilmek adına deneyimli ve üretmeyi seven, yaratıcı kişilerle çalışmanız gerekir. Bu sayede minimum maliyetlerle, bütçenizi en etkili şekilde kullanmış olursunuz.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.