İşletmeler İçin Kurumsal Yazılım

Kurumsal yazılım işletmelerin kendine özel çalışma şekline uygun olarak üretilmiş, tüm işletme fonksiyonlarının tek noktadan yönetilmesini sağlayan sistemdir.

Kurumsal Yazılım Sistemlerinin Amacı Nedir?

Her şirket, faaliyet gösterdiği sektörün gerekliliklerine göre şekillenmiş, hedeflerine yönelik olarak ve kendi çalışanlarının yetenekleri ile sınırlı bir iş yapış şekline sahiptir. Firmalar, kendi içlerinde bu iş akışını doğru yönetebilmenin yanında işletme çevreleriyle de sağlıklı bir iletişim içerisinde olma ihtiyacı duyar. Bu noktada, stratejik olmak ve zamanı iyi yönetebilmek devreye girer ve önemleri büyüktür. Dolayısı ile firmanın hem kendi içinde hem de dış çevre ile gerçekleştirdiği işler için en iyi stratejiyi ortaya çıkarmaya ve onu uygulamaya gereksinim duyar. Bunu en etki ve verimli yoldan sağlayan ise kurumsal yazılım olarak karşımıza çıkar.

Hangi Özellikler ve Hizmetleri İçerir?

Şirketlerin yapısını incelemek ve onun ihtiyaçlarını tespit etmekten yola çıkan kurumsal yazılım, firmanın mevcut iş geleneklerine saygı duyarak, onun için verimli ve verimsiz olan adımları bulur. Önceliği, firmaya maliyete yol açtığı halde hiçbir şekilde getiri elde etmeye yaramayan adımlar sadeleştirilirken, iş akışının önemli adımlarının ise nasıl daha düşük maliyetler, daha kısa zamanlar ve daha başarılı sonuçlar elde edecek düzeye taşımanın yollarını arar. Dolayısıyla, kurumsal yazılım satın aldığınızda ilk iş, firmanızı analiz etmek olacaktır.

Firmanızın sattığı ürün/hizmetin özelliklerini göz önünde bulundurarak; iş akışlarını iyileştirmenin yollarını arayan kurumsal yazılımlar, bunu yapmak için verileri kaynak alır. İşletmede yer alan departmanlar, çalışanlar ve uzmanlık alanları, satılan ürün ya da hizmetin özellikleri, işletmenin pazardaki payı, rakipleri ve onlara karşı sahip olduğu avantajlar ve dezavantajları analiz ve takip eden bu yazılımlar, her bir veriyi güvenli bir şekilde saklar. Bu verileri geliştirme süreçlerinde yorumlayarak, işletmenizin en hızlı ve etkin biçimde büyümesini sağlayacak senaryoları görmenizi sağlar.

Kurumsal Yazılım Satın Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

İş süreçlerinizi bir kurumsal yazılım ile yönetmeye karar verdiğinizde, atacağınız ilk adım hangi firma ile çalışacağınıza karar vermek olacaktır. Netuce gibi, şirketlere özel esnek altyapıya sahip geliştirilebilir sistemler üreten bir firma ile çalışmayı tercih etmenizde fayda var. Çünkü pek çok kurumsal yazılım, bilişim firmaları tarafından kurgulanmış hazır paketler şeklinde satılıyor ve hiçbir paket sizin firma ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak hazırlanmış olmuyor. Bu nedenle hazır paket yazılımları, daha düşük maliyetli olması sebebiyle satın aldığınızda, paketin içermediği özellikler için yeni bir sistem daha satın almak durumunda kalırken aynı zamanda işletmenizin ihtiyacı olmadığı halde paket içerisinde yer alan özelliklere gereksiz yere para ödemek durumunda kalabilirsiniz. Bu nedenle firmanın, size özel sistem geliştirebiliyor olduğundan emin olmanızda fayda var.

Sizin için geliştirilecek yazılımın, işletmenize entegre edilmesi konusunda problem yaşamayacağımızdan, teknik desteği dilediğiniz zaman alabileceğinizden ve sistemin şirkete empoze edilmesi adına gerekli eğitimlerin sağlanacağından da emin olmalısınız. Üretilen bu sistemin ISO standartlarına uygun olduğuna da dikkat etmelisiniz. Son ve en önemlisi, yazılımın firma çalışanlarını bir karmaşaya sürüklemeyecek, herkesin kolayca anlayabileceği ve kullanabileceği bir görünüme sahip olmasına dikkat etmelisiniz. Arayüzler ne kadar yalın olursa, kullanıcı deneyimi de o kadar artacaktır. Unutmayın ki çalışanların anlayamadığı ve kullanamadığı bir sistemin, büyümenize hiçbir katkısı olmayacaktır.

Sonuç olarak, kurumsal yazılımlar işletmelerin özelliklerine ve ihtiyaçlarına yönelik olarak üretilen sistemler olduğundan her firmanın kullanabileceği türden ürünlerdir. Kurumsal yazılımlar üzerinden işlerinizi zaman ve maliyet avantajı sağlayarak, daha yüksek getirili sonuçlara taşımanız mümkün. Ücretsiz analiz için iletişime geçin.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.