Karantina bittiğinde hayatımızda değişmeyecek şeyler

Büyük toplumsal olaylardan sonra kalıplaşmış şu cümleyi daima duymuşuzdur: Artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Karantina dönemlerinden, siyasi seçimlerden, doğal afetlerden ya da devrimsel nitelik taşıyan buluşlardan sonra karşımıza çıkan bu cümleye aşina olmayanımız yoktur. Hatta aramızda artık bu cümleden bıkmış ve ona küçümsemeyle bakan da birçok insan vardır.

Tarihte artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı durumlar çok fazla yaşansa da o anın heyecanı içinde değeri abartılmış şeyler de olmuştur.

Örneğin, uçan arabalar. Belki yüz yıldır ara ara sürekli gündem olan bu uçan araba mevzusu sürekli ”artık hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı” başlığı ile sunulmaktadır. Fakat bu ne yazık ki henüz böyle bir değişimi başaramamıştır.

Evlere kapandığımız şu karantina döneminde de buna benzer birçok içerikle karşılaşıyoruz. Karşımıza birçok mecrada bu dönemin dünyamızı çok fazla değiştireceği, hatta yakın bir zamanda hiçbir şeyin eskisi gibi olmayacağı söyleniyor. Gerçekten de bu mümkün mü? Bu konuyla ilgili çok fazla yazı yazıldı. Biz bugün madalyonun diğer yönüne bakacağız. Bu dönem hayatımızda neyi değiştirmeyecek?

Teknoloji ve Dijital Dönüşüm Yatırımları

dijital dönüşüm korona

Uzaktan çalışma ile ilgili bu karantina dönemine kadar kesinlikle hazır olmayan birçok kurum, kuruluş, şirket mecbur kalarak bu dönemde dijitalleşmenin ne kadar önemli olduğunu -biraz da acı bir tecrübeyle- öğrendi. Bazıları kısa vadeli çözümler yaratmak adına hemen adımlar atmaya başladı. Fakat bu süreçten ders almayan ve varlığını sürdürebildiği için mevcut özelliklerini ve iş yapış biçimlerini değiştirmek istemeyen ve aynı şekilde yoluna devam etmek isteyenler de var.

Dijital dönüşümün değerini ve dünyada nasıl bir değişim yaratacağını zaten bilen şirketler ise ne kadar haklı olduklarının bilinci ve gururuyla bu yatırımlarına aynı hızda devam edeceklerdir. Yani çoğu vizyoner şirket için büyük bir değişim aslında olmayacaktır.

Uzaktan çalışanlar için faydalı araçları şu makaleden okuyabilirsiniz: https://www.netuce.com/uzaktan-calisma-konusunda-faydali-5-dijital-arac/

Küresel Isınma

doğa kendini yeniliyor karantina

Karantina dönemiyle birlikte çevre üzerindeki etkilerimizin azaldığı, Avrupa’da ve dünyanın birçok noktasında havanın daha temiz olduğu doğru. Ancak uzmanlar bunun iklim değişikliğini yavaşlatamayacağını söylüyor. Yani rehavete kapılmak kesinlikle doğru değil.

İlgili yazı: https://sciencebusiness.net/news/covid-19-cutting-air-pollution-it-will-not-slow-climate-change

Ne yazık ki karantina bittiğinde bizi muhteşem bir dünya bekliyor olmayacak. Yine yüz yüze geleceğimiz ve artık çözmek zorunda olduğumuz küresel iklim değişliği sorunuyla baş etmemiz gerekecek.

Fakat moralinizi bozmak istemeyiz. Belki de bu dönem insanların ve ülkelerin bu konudaki bilinç seviyesini artırabilir.

Temel İnsan İhtiyaçları

Peki bu dönemden tüketiciler nasıl etkilenecek? Bununla ilgili birçok, öngörü ve beklenti var. Fakat değişmeyecek şeyin ne olduğunu da iyi anlamamız gerekiyor. Evet, bu dönemden sonra insanların dünyaya bakış açısı eskiye göre daha farklı olabilir. Daha bireysel ürünlerin ve hizmetlerin sayısı artabilir. Fakat neler aynı kalacak? Temel insan ihtiyaçları değişmeyecek – İnsanlar yine sevilmek isteyecekler, kendilerinin değerli olduğunun görülmesini isteyecekler, bir gruba ait olmak isteyip kendilerinin özgün olduğunu ifade etmek isteyecekler, genç kalmak isteyecekler gibi…

Karantina döneminin sizde neler değiştirdiğini ve farklı sektörlerde nasıl değişimlere yol açabileceği hakkındaki öngörülerinizi bizlerle paylaşmayı unutmayın.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.