Karantina döneminde satış gücünüzü nasıl artırabilirsiniz?

Bir süredir içinde olduğumuz zorlu karantina koşullarında birçok yeni ve zorlu durumla karşılaştık; sokağa çıkma yasakları ve bildiğimiz anlamdaki dükkanların kapanması bu durumların en önemlilerinden iki tanesi oldu. Bu gelişme yüzünden en çok zararı ise internet üzerinden satış yapabilme şansı olmayan satıcılar yaşadı. Ayrıca bugüne kadar e-ticaret kanalına yeterince yatırım yapmamış markalar da birçok sorunla karşı karşıya geldi; kapanan iş yerleri, küçülen markalar, iflas eden üreticiler, işinden çıkartılmak zorunda kalan insalar…

Tüm bu olumsuz durumlar bizlerin canını yaksa da birçok sektörden birçok kobiye, markaya ve üreticiye yeni bir alanda gelişme ve üretme şansı verdi. Bugüne kadar e-ticarete soğuk bakan birçok insan artık internetten satışın bir gereklilik olduğunu gördü. E-ticaret konusunda yatırımlar yapan fakat yeterince ilgi göstermeyen markalar, ellerini başlarının arasına alıp büyük bir ”keşke” dediler. Çünkü son aylarda en büyük değeri e-ticaret konusunda öncü olan markalar kazandı.

Koronavirüs salgını dolayısıyla bir süredir uygulanan karantina tedbirleriyle birlikte Google platformlarındaki alışveriş reklamı tıklamalarında %10’luk bir artış gerçekleşti. Bunun yanında fiziksel mağazaların kapanmasıyla birlikte e ticaret internet sitelerinin trafiklerinde de önemli bir artış ile karşılaştık.

Karantina döneminde online dünyaya ilk adımını atacaklara öneriler

  1. Doğru platformu seçin.
  2. Bütçenizi doğru planlayın, doğru bir şekilde harcayın.
  3. Müşterilerinizin online yolculuğunu tespit etmek için araştırmalar yapın.

Netuce’daki e-ticaret hizmetleri ve süreçleri hakkındaki bilgileri şuradan inceleyebilirsiniz: https://www.netuce.com/ozel-e-ticaret-yazilimi/

Daha spesifik olmak gerekirse…

İnternette güçlü olun – Geçtiğimiz ay karantina döneminde Türkiye’de toplam web sitesi ziyaretlerinin sayısı %6, uygulama indirme oranı ise %68 arttı. Siz de bu büyümeden faydalanabilmek için web sitenizi daha kullanışlı ve hızlı hale getirin. SEO üzerine çalışın. Alışveriş reklamlarından kullandığınız görsellerin ve metinlerin tekrar üzerinden geçin. Test My Site üzerinden web sitenizin hızını ölçmekle işe başlayabilirsiniz.

Müşterinize iyi bir deneyim sağlayın – Ürünlerinizin kargolama aşamasından iade süreçlerine, canlı destekten ürün özelliklerine kadar tüm önemli bilgileri müşterilerinizin beklentilerini karşılayacak şekilde sunun.

Paranızı doğru mecralara harcayın – Herkesin evlerde zaman geçirdiği şu günlerde radyo ve açıkhava mecralarına reklam vermek sizin için doğru olmayabilir. Dijitalde hangi mecralarda yer almanın size en çok fayda sağlayabileceği konusunda nitelikli bir araştırma yapın. Buraya tıklayarak size bu konuda yol gösterebilecek Google’ın şu makalesine ulaşabilirsiniz.

Online dünyada daha güçlü olmak isteyenlere öneriler

Bu karantina dönemi birçok markanın e-ticaret kanalına yönelmesine yol açtı. Tabii ki bu durum online’da uzun yıllardır olan markalar için bir tehdit oluşturdu. Halihazırda büyük bir rekabetin olduğu e-ticaret dünyasında farkı detaylara önem verenler yaratmaya başladı. Peki bu detaylar neler?

Kullanıcı deneyimi – Karantina döneminde internet kullanıcılarının %27’sinin ilk defa internetten alışveriş yaptığını biliyor muydunuz? Bu beraberinde birçok değişimi de beraberinde getirecek gibi duruyor. Değişen kullanıcılara uygun daha basit ve daha kullanışlı arayüzler ve sistemler oluşturmak gibi.

Daima önemli 4P – E-ticarette böylesine bir rekabetin olması ticaretin en önemli 4 unsurunu da tekrar önemli hale getirdi: Ürün, fiyat, tutundurma, dağıtım… Ürünlerimizi değişen koşullara uygun hale getirmeli, fiyat denetimini sıklaştırmalı ve tutundurma faaliyetleri konusunda daha hızlı ve çevik olmalıyız.

Standardizasyon – Ürün ve hizmetlerimize insanlar nereden ulaşıyor ve satın alma faaliyetlerini nereden gerçekleştiriyorlar? Ekranlarla olan ilişkimizin iyice arttığı şu karantina günlerinde kullanıcılar hangi ekrandan bize ulaşırlarsa ulaşsınlar hep aynı deneyimle karşılaşmalılar. İster tablet, ister telefon, ister laptop…

Kullanıcıları anlamak – Bu günler pek çok şey gibi insanların psikolojilerini de değiştirdi. Bireysel bir yaşam, sağlık konusunda endişe, geleceğin bilinmezliği gibi üzerine düşünmemiz gereken yeni konularla bizi karşı karşıya getirdi… Tüm bunları anlamaya çalışmak hem kendi çalışanlarınızın, hem müşterilerinizin, hem de sizin sağlığınuz için çok önemli. Onlara tüm bu süreçte neler yaptığınızı, nasıl tedbirler aldığınızı, neden belli bir miktarın altında alışveriş yapılmasına izin vermediğinizi gibi konuları açık yüreklilikle ve şeffaf biçimde açıklayın.

Siz de görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.