Karantina önerileri – kişisel gelişimi destekleyen 9 harika dijital platform

Bugünlerde yaşadığımız koronavirüs salgınından dolayı birçok insan artık karantinada evinden çalışıyor ve sadece mecburi durumlarda dışarı çıkıyor. Bakanlığın #EvdeKal hareketi oldukça önemseniyor ve insanlar vaktinin çok büyük kısmını evlerinde geçiriyor. Bu durum ara ara ‘’sıkıcı ve boğucu’’ gibi görünse de büyük bir fırsatı da beraberinde getiriyor: kendimizle ve evde yapmak istediklerimizle ilgili her şey için daha fazla zaman! Yani gitar çalmayı öğrenmeye, karakalem resim yapmaya ya da İspanyolca öğrenmeye başlayabiliriz. Yıllardır ertelediğimiz bu tutkular için trafikte boşa harcadığımız zamanı, işlerimiz bittiği halde ofiste mesai saatinin bitmesini beklemediğimiz saatleri kullanabiliriz. Çünkü bu zamanlar artık evde çalışan insanlara, bizlere ait! Eğer siz de bu zamanları verimli gerçirmek istiyorsanız hazırladığımız 9 maddelik karantina önerileri listemizi inceleyin.

Yepyeni bir heyecan

Hayatta yeni şeyler öğrenmek için atılan o ilk adım kadar heyecan verici başka bir şey var mıdır? Bu bilgiyi hepimiz biliyor olsak da gün boyunca yoğun dikkat gerektiren işlerimizi yapmak durumunda olduğumuzdan bu tarz kişisel gelişim zamanlarını genellikle kendimize ayıramıyoruz. Fakat burada bilmemiz gereken bir durum var. O da ne kadar yoğun olursak olalım, yeni bir beceri elde etmek için aslında çok da zamana ihtiyacımızın olmadığı. Günde sadece 30 dakika ayırarak birçok alanda uzmanlığımızı artırabiliriz.Zamanımızı uzun derslerde ya da video kurslarında kullanmak yerine, 30 dakika veya daha kısa sürede yeni bir şey öğrenmemize yardımcı olabilecek harika web sitelerinden faydalanabiliriz. Umarım bu karantina önerileri listemiz sizler için faydalı olur. İşte karşınızda karantina dönemini verimli geçirmenizi sağlayacak 9 harika web sitesi.

1. Lynda

Tahmini ders süreleri: 20-30 dk

Konular: İşletme, pazarlama, tasarım, yazılım araçları

Karantina önerileri listemizin ilk konuğu Lynda platformu. İş, photoshop, yazılım gibi birçok konuda becerilerinizi geliştirmek için kullanabilirsiniz. İlk 30 gün ücretsiz. Biz de kullanıyoruz.

2. Skillshare

Tahmini ders süresi: 20-30 dk

Konular: Tasarım, iş dünyası, fotoğrafçılık, animasyon, yazarlık, yaşam tarzı

Gary Vaynerchuk, Guy Kawasaki ve daha fazlası gibi önde gelen uzmanlar tarafından verilen isteğe bağlı kurslara erişmenizi sağlar. İlk iki ay ücretsiz. 

3. Hackaday

Konular: Üretim ve verimlilik

Karantina önerileri listesinin en farklı önerilerinden birisi de Hackaday. Bu web sitesi hayatınızı daha iyi ve daha üretken hale getirmek için ipuçları sunuyor. Daha çok mühendislik konularındaki insanlara seslenen Hackaday ile kendinize benzer birçok mucitle bir araya gelebilirsiniz. 

4. Codeacademy

Tahmini süre: 15-30 dk

Konular: Yazılım geliştirme

Kodlamaya oyunlaştırma yöntemiyle yaklaşan Codeacademy, etkileşimli bir öğrenme yöntemiyle herkesin bir web sitesi oluşturmasına yardımcı oluyor. Karantina önerileri arasında takipçilerimizin en sevdiği başlık sanırım bu olacak. Ekibiniz ve kendiniz için farklı planlara göz atabilirsiniz. Pro versiyonu için de ücretsiz deneme paketi bulunuyor.

5. Calm

Tahmini süre: 10 dakika

Konular: Meditasyon

Karantina önerileri arasındaki en rahatlatıcı ve önerimiz Calm. Calm ile, ilk kez meditasyonu deniyor olsanız bile, bir öğretmenin size adım adım rehberlik edebileceği farklı meditasyon türlerini öğrenebilirsiniz. Denemek için ücretsiz planlarına göz atabilirsiniz.

6. Highbrow

Tahmini süre: 5 dakika

Konular: İşletme, yaratıcı beceriler, tasarım, tarih

Her sabah 5 dakikada ilk iş olarak yeni bir şey öğrenin. Sinema, pazarlama, iş dünyası ve daha pek çok şey hakkında (sizin seçeceğiniz) yeni şeyler öğrenmek için her sabah mail kutunuza gelen küçük boyutlu bir mailing ile becerilerinizi ve bilginizi artırabilirsiniz. 1 aylık ücretsiz deneme paketi bulunmakta.

7. Big Think

Tahmini süre: 10 dakika

Konular: Teknoloji, bilim, yaşam

Dünyanın en önde gelen uzmanlarından bilimsel atılımlar, devrim niteliğindeki iş kavramları hakkında kısa videolar ve makaleler ile kullanıcılarına daha derinlemesine bilgi edinme şansı veren bir platform. 1 aylık ücretsiz deneme paketi bulunmakta.

8. Rype

Tahmini süre: 15-30 dk

Konular: Yabancı diller

Bir dil öğrenmek için çok mu meşgulsünüz? Kişisel antrenörünüz Rype ile tanışın. Dünyanın dört bir yanındaki profesyonel öğretmenlerden sınırsız bire bir özel dil dersi alabilirsiniz. Her ders 30 dakika, ücretsiz deneyebilirsiniz.

9. JustinGuitar ve Son Karantina Önerisi

Tahmini süre: 15-30 dk

Konular: Müzik

1.000’den fazla ücretsiz gitar dersi bulunan bu adresten gitar çalmayı öğrenebilirsiniz.

Aklımıza gelmişken…

Eğer bu dönemde uzun zamandır ertelediğiniz web sitenizi tasarlamak isterseniz de şu makale sizin için aydınlatıcı olacaktır: https://www.netuce.com/web-tasarim-ile-basarili-bir-dijital-kimlik-kazanin/ Önümüzdeki zamanlarda karantina önerileri içeren bir makalede değil de sağlıklı günlerde buluşmak dileğiyle…


karantina dijital araçları

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.