Low-Code (Düşük Kod) Nedir? Ne İşe Yarar?

Low-Code : Düşük kod, BT alanındaki yeni moda sözcük. Ama ne işe yarıyor? Nasıl çalışır? Ve işletmeniz için uygulama geliştirirken neden düşük kodu önemsemelisiniz? Bu yazıda, düşük kodun bize neler kattığını inceleyeceğiz. Geliştirme sürecinizi daha verimli ve etkili bir hale dönüştürmenize nasıl yardımcı olabileceğine de bakacağız. Tüm örneklerin maliyetilere etkisini de inceleyeceğiz.

Low-code, yazılım geliştirme için görsel bir ortamdır

Düşük kodlu platformlar, geliştiricilerin uygulama oluşturmasını kolaylaştırmak için tasarlanmıştır. Geliştiricilerin kod yazmak yerine görsel araçları ve sürükle-bırak eylemlerini kullanmalarına olanak tanırlar. Buradaki fikir, bu platformların Java veya C++ gibi programlama dillerinde sınırlı teknik uzmanlığa sahip kişilerin uygulama oluşturmasını mümkün kılmasıdır.

Bu, hızlı bir şekilde bir uygulamaya ihtiyaç duyduğunuzda ve tam bir geliştirme projesi için zamanınız veya paranız olmadığında yararlı olabilir. Örneğin, şirketiniz müşterilerin telefonlarından kahve sipariş etmelerini sağlayacak bir uygulama istiyorsa, Netuce tarafından oluşturulmuş ecra (Environment of Connected Reusable Apps) platformu gibi herkesin hiç kod yazmadan uygulama oluşturmasına olanak tanıyan düşük kodlu bir platform kullanabilirsiniz!

Low-code düşük maliyetle daha hızlı geliştirme imkanı sunar

Low-code, düşük kodlu yazılım geliştirme için görsel bir ortamdır. Düşük maliyetle daha hızlı geliştirme sağlar.

Düşük kod, uygulama geliştirmek için gereken çabayı ve zamanı azaltır ve geliştiricilerin uygulamalarının önemli kısımlarına odaklanmalarını sağlar.

Kurumsal uygulamaların büyümesi inanılmaz derecede karmaşık

Kurumsal uygulamaların büyümesi inanılmaz derecede karmaşıktır. Şirketler giderek artan mobil işgücüne ayak uydurmak zorunda olduklarından, bir yandan mevcut uygulamalarını yönetirken bir yandan da hızlı bir şekilde yeni uygulamalar oluşturmalıdır. Bu durum, geliştiricilerin bu uygulamaları daha verimli bir şekilde oluşturmalarına yardımcı olabilecek, kullanımı daha kolay araçlara yönelik büyük bir talep doğurdu. Sorun şu ki, kurumsal uygulamalar o kadar karmaşık ki, bu iş için doğru aracı bulmak zor ve bir tane bulduğunuzda bile, onu korumak veya zaman içinde ölçeklendirmek zor olabilir.

Bunun yerine low-code dünyasını lego gibi hayal edin. Hazır parçaları bir araya getirerek yeni bir bina inşa eder gibi uygulamalarınızı daha hızlı yayına alabilir ve daha az bakım ile sağlıklı bir yaşam döngüsüne sahip olabilirsiniz.

low-code

Düşük kod : Low-code sofistike yetenekler ve ölçek sunar

Az kodlu platformlar gelişmiş yetenekler ve ölçek sunar. Daha sağlam ve güvenli uygulamaların hızlı bir şekilde geliştirilmesini desteklerken, ekiplerin ortak bir kod tabanı üzerinde işbirliği yapmasını da sağlarlar.

Low-code, sürecin büyük bir kısmını otomatikleştirerek geleneksel kodlamaya göre daha fazla yetenek sunar. Sonuç, daha az hata, daha kısa pazara sunma süresi, kullanıcılardan/müşterilerden daha hızlı geri bildirim, daha düşük maliyet ve gelişmiş müşteri deneyimi ile verimli bir iş akışıdır.

Düşük kod Düşük kod, vatandaş geliştiricilerin uygulama geliştirmesini sağlar

Kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan uygulama geliştirme becerisini ifade eder. Düşük kodlu platformlar, geliştirici olmayanların veya vatandaş geliştiricilerin geleneksel bir şekilde kod yazmayı öğrenmek zorunda kalmadan uygulama geliştirmelerine olanak tanır. Vatandaş geliştiriciler kolay araçlarla başlayabilir ve deneyim kazandıkça ilerleyebilirler.

Düşük kod: Low-code, no-code uygulama geliştirme platformları ile birlikte yeni nesil uygulama geliştiricileri yaratıyor

Low-code, kodsuz uygulama geliştirme platformlarıyla birlikte yeni nesil uygulama geliştiricileri yaratıyor.

Low-code yazılım araçları, herhangi bir programlama deneyimi olmayan kullanıcıların tek bir satır kod yazmadan uygulama oluşturmasını ve dağıtmasını kolaylaştırıyor. Düşük kod, herkesin blokları sürükleyip bırakarak uygulamalar oluşturmasına olanak tanıyor.

Bu da işletmelerin mobil stratejilerini hızlı bir şekilde hayata geçirebilecekleri ve aynı zamanda dijital teknolojideki gelecek fırsatlardan yararlanmak için ihtiyaç duydukları becerileri geliştirebilecekleri anlamına geliyor.

Low-code sadece moda bir sözcük değil – daha önce benzeri görülmemiş bir ortamda büyük sorunları çözmeye çalışan işletmeler için dijital bir çözüm

Low-code sadece bir moda sözcük değil, benzeri görülmemiş bir ortamda büyük sorunları çözmeye çalışan işletmeler için dijital bir çözümdür.

Düşük kodlu platformlar güçlüdür çünkü kendiniz herhangi bir kod yazmak zorunda kalmadan dijital çözümler oluşturmanıza olanak tanır. Bu, uygulamaları geleneksel geliştirme yöntemlerinden çok daha hızlı bir şekilde geliştirmek için düşük kod kullanabileceğiniz ve ekibinizin zamanını ve kaynaklarını diğer görevler için serbest bırakabileceğiniz anlamına gelir.

Düşük kod Low-code, geliştiricilerin yapay zeka ve IoT gibi gelişmiş teknolojilerden yararlanmasını kolaylaştırıyor

Düşük kodlu platformlar, geliştiricilerin yapay zeka ve IoT gibi gelişmiş teknolojilerden yararlanmasını kolaylaştırır. Bunu sağlamak için oluşturulmuştur ve ayrıca belirli bir kitle göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur: karmaşık yazılım geliştirme tekniklerinde uzman olmaya gerek kalmadan kendi uygulamalarını oluşturmak isteyen iş kullanıcıları.

Düşük kod ile bir uygulamayı geleneksel yöntemlere göre daha hızlı oluşturabilirsiniz. Nedeni basit: Java veya C# gibi proje başına saatler hatta günler (veya haftalar) sürebilen sıkıcı satır satır kodlama gerektiren geleneksel programlama dillerinin aksine, “düşük kod” yalnızca bir uygulama oluşturmak için ne kadar çaba harcadığınızı değil, aynı zamanda fikrinizi ne kadar hızlı bir şekilde somut bir şeye dönüştürebileceğinizi de ifade eder – belki aylar yerine sadece saatler içinde!

Dijital dönüşüm, eski süreçlerden modern uygulamalara geçişi gerektiriyor

Dijital dönüşüm köklü değişimler demektir. Düşük kod ile bu değişimler her zamankinden daha hızlı ve daha verimli bir şekilde gerçekleşebilir. Dijital dönüşüm, eski süreçlerden modern uygulamalara geçişi gerektiren bir süreçtir. Geniş bir kavramdır ve birçok iş alanına uygulanabilir. Örneğin, dijital dönüşüm, müşterilerin markanızla yeni yollarla etkileşime girmesine olanak tanıyan mobil uygulamaların veya web uygulamalarının geliştirilmesini içerebilir.

Dijital dönüşüm aynı zamanda şirketlerin çevrelerindeki değişen ortama uyum sağlamalarının bir yoludur – örneğin, daha önce var olmayan hizmetler sunarak (bulut tabanlı depolama veya yapay zeka gibi). Bu tür MVP denemelerini düşük kod ile hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Low-code şirketlerin uygulama geliştirme yöntemlerini çoktan değiştirdi ve ileride de bu süreci iyileştirmeye devam edecek

Düşük kodlu platformlar şirketlerin uygulama geliştirme yöntemlerini değiştiriyor. Bunun nedeni, uygulama oluşturmayı ve sürdürmeyi çok daha kolay hale getirmeleri ve işletmelerin ürünlerini her zamankinden daha hızlı bir şekilde kullanıcıların önüne çıkarmalarına olanak tanımalarıdır.

Düşük kodlu platformlar, işletmeniz büyüdükçe onunla birlikte ölçeklenebilecek uygulamalar oluşturmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, geliştiricilerin tek tek kod satırları hakkında endişelenmek yerine veri kaynakları oluşturmaya odaklanmalarına olanak tanıyarak gerektiğinde devreye girip değişiklik yapmalarını kolaylaştırır.

Gartner düşük kodlu platformları “günümüzde kurumsal yazılım geliştirme alanındaki en yıkıcı trend” olarak nitelendiriyor

Gartner, düşük kodlu platformları “işletmelerin kod yazmadan uygulama geliştirmesine, dağıtmasına ve genişletmesine yardımcı olan bir dizi teknoloji” olarak tanımlıyor. Bu tanıma ek olarak şirket, 2022 yılına kadar kurumsal uygulamaların yüzde 50’sinden fazlasının düşük kodla geliştirileceğini öngörüyor.

Düşük kod yıllardır kullanılıyor, ancak son zamanlarda geliştirme alanında önemli bir trend haline geldi. En popüler kullanım alanları şunlardır:

 • Müşteri hizmetleri chatbotları
 • Üretim otomasyonu (IoT)
 • CRM entegrasyonları
 • Müşteri portalları
 • Saas uygulamaları
 • Tedarik zinciri yönetimi
 • Onay mekanizmaları ve form yönetimleri
Low-code ve kuruluşunuzun dijital dönüşümle kazanmasına nasıl yardımcı olabileceği hakkında daha fazla bilgi edinin
 • Düşük kodlu yazılım, uygulamaları daha hızlı ve daha düşük maliyetle oluşturmanızı sağlarken, uygulama üzerinde kontrol sahibi olmanızı sağlayan görsel bir ortamdır.
 • Düşük kodlu geliştirme, kurumsal uygulamaların büyümesinin inanılmaz derecede karmaşık olduğu bir çağda özellikle önemlidir. Amacınız, kodlama deneyimi olmadan bağımsız olarak uygulama geliştirebilen vatandaş geliştiricileri kullanarak düşük kod, gelişmiş yetenekler ve ölçek sunmaksa, kuruluşunuz düşük kod dağıtımından fayda sağlayacaktır.

Düşük kod, kuruluşunuzun dijital dönüşümle kazanmasına yardımcı olabilecek güçlü bir çözümdür. Düşük kodlu geliştirme platformlarının büyümesi, işletmelerin büyük sorunları çözmesi için daha fazla fırsat yaratırken, vatandaş geliştiricilerin karmaşık uygulamaları daha kolay oluşturmasını sağlayacaktır.

Bir uzman ile görüşmek için aşağıdaki formu doldurun:

  Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

  Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.