Mobil Uygulama Avantajları

Mobil yazılım, işletmelerin bugüne kadar daha çok arka planda bıraktığı uygulamalar arasında olsa da günümüz trendlerine göre olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

İşletmelerin akıllı cihazlar üzerinden kullanım deneyimini maksimuma çıkarmak adına özel olarak ürettikleri mobil yazılımlar, mobil uyumlu web siteler ve mobil uygulamların tamamını kapsıyor. Mobil trendleri her geçen gün farklılaşmaya devam ediyor. Önceleri masaüstü tarayıcılarda kusursuz çalışan web sitelerin, mobil uyumlu olarak yazılmasıyla, aynı ürün hem masaüstü hem de mobil cihazlarda benzer şekilde görüntülenebiliyordu. Ancak bu ürünlerin ne kadar kullanıcı dostu olduğuna dair tartışmalar bugün hala devam ediyor. İnternet kullanıcılarının gereksinimlerine göre evrimleşen davranışlar araştırıldığında, kişiler artık mobil cihazları çok daha fazla kullanıyor. Alışveriş, seyahat ihtiyaçları, rezervasyon, bilgiye dayalı araştırmalar ya da işler… Akıllı cihazların gelişmesine paralel olarak neredeyse tamamı mobil olarak karşılanabiliyor. Bu da mobile uyumlu yazılımlar üretmenin yerini, özel mobil yazılımlara bırakmasına sebep oluyor.

Mobil Yazılım İhtiyacı Nereden Doğar?

İşletmelerin ya da kişilerin ihtiyaçlarına uygun olarak sayısız çeşitte mobil yazılım ürünü oluşturulabilir. İhtiyaçların mobile doğru evrimleşmesindeki temel ekten, kullanıcı deneyimi olarak karşımıza çıkıyor. İşletmeler de hedef kitleleri de, interneti kullanmalarındaki amacı neyse onu daha hızlı ve daha az adımda gerçekleştirebileceği araçları tercih ediyor. Buna da en iyi cevabı mobil uygulama yazılımları veriyor. Hangi sektörde olduğu fark etmeksizin, işletmeler pazardaki fiziksel faaliyetlerini mobil uygulamalarla da desteklemek istiyor. E-ticaret bunun en iyi örneği olarak verilebilir. Aynı zamanda işletme çalışmaların sahada da devam ettirilebilmesi, iş ortakları ya da rakiplerle iletişimin sağlanması da yine mobil web ve uygulamalarla çok daha kolaylaşıyor.

Web ve Mobil Uygulamaları ile Hangi Avantajlar Elde Edilir?

İnternet sitenizi ya da satış odaklı faaliyetlerinizi mobil cihazlar üzerinden ulaşılabilir platformlara taşıdığınızda, hedef kitleye daha kısa yoldan, kolay ve doğru ulaşmanızı sağlayabilirsiniz. Mobil uygulamalar, hedef kitlenizin ihtiyaçlarını daha net tespit edebileceğiniz detaylı veriler sağlar. Bu da satış ve pazarlama tekniklerinizi tanınırlığınızı ve verimliliğinizi artıracak yönde şekillendirmenize zemin hazırlar. Bilgi paylaşımına dayalı hizmetlerinizi, ürünlerinizi ve işletme içi faaliyetlerinizi mobil uygulamalar üzerinden yönetebilir ve paylaşabilirsiniz. CRM, ERP gibi yönetim ve takip fonksiyonlarının mobil cihazlardan ulaşılabiliyor olması, iş akışlarınızın yer ve zamandan bağımsız olarak kesintisiz olarak sürdürmenize ortam yaratmış olursunuz. Kullanıcıların ürün ve hizmetlerinize mobil uygulamanız üzerinden ulaşabilmesi, yüksek kullanıcı deneyimi kalitesi sağlayabilmeniz durumunda davranışların satışla sonuçlanmasında önemli rol oynar. Müşterilerinizin size her an her yerden ulaşabileceklerini biliyor olmaları, rakipleriniz karşısında tercih edilir olmanıza da etki eder.

İşletmeler Mobil Yazılım İçin Ne Kadar Bütçe Ayırmalı?

Web ve mobil uygulamaların işletmenize ne kadar maliyet yaratacağı, ihtiyaçlarınıza göre değişkenlik gösterebilir. İşletme büyüklüğünüz, mobil uygulamalar üzerinden yürütmeyi planladığınız faaliyetlerin entegrasyon yeteneği, uygulamanın sağlaması beklenen iletişim ağının genişliği, uygulama içeriklerinin güncellenmesine ne kadar sık ihtiyaç duyulacağı gibi pek çok ayrıntı, söz konusu yazılımların sıfırdan üretilmesi için ayrılması gereken bütçeyi belirliyor olacaktır. Dolayısı ile yazılım hizmetini satın alacağınız firmanın, işletmenizi analiz ederek mobil ihtiyaçlarınızı doğru tespit edebileceğinden emin olmanızda fayda var.

Sonuç olarak, mobil uyumlu yazılımlar yerine size özel sıfırdan üretilmiş mobil yazılım ürünleri bugün hem kullanıcı dostu tasarıma sahip olması hem de kesintisiz ve güvenli bir geniş çalışma ortamı sağlaması açısından daha verimli sonuçlar elde etmenize izin verir. Satışlarınızı arttırmak, sunduğunuz hizmeti daha fazla tercih edilir kılmak ve yeni faaliyet alanları keşfedebilmek adına mobil dünyada yerinizi almanız önemlidir. Size özel web ve mobil uygulamaların üretilmesi konusunda daha detaylı bilgiye ulaşmak adına bize buradan ulaşın.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.