Neden Youtube Premium’a geçmeliyim sorusuna cevap niteliğindeki 4 özellik

 

1-Youtube Premium’da hiç reklam yok.

Eskiden gazete, televizyon, radyo gibi kitle iletişim araçlarını ayakta tutan şeyler reklamlardı. Örneğin rock müzik çalan bir radyonun seyircileri rock müzik dinleyen insanlar olurdu. Ve bu radyo da amfi sistemlerinin ya da konserlerin tanıtımı için bir rol üstlenir, bu şekilde bir gelir elde ederdi. Yani bir bakıma insanların ‘’ücretsiz’’ tükettikleri içeriğin bedeli reklamlara maruz kalmaları olurdu. Başlarda bu reklamlara karşı direnç göstermeyen hatta maaile oturup reklam kuşaklarını izleyen insanlar zamanla reklam faaliyetlerinin ve mecralarının inanılmaz derecede artmasıyla reklama karşı bir direnç oluşturdular. Bu da reklamın sevilmemesine, onun asıl içeriği bölen gürültülü şey olarak görülmesine sebep oldu.

Günümüzde de çok sevdiğimiz bir Youtube içeriğine tıkladıktan sonra sinemaya gelecek yeni bir filmin tanıtımıyla karşılaşmak ya da bir oyunu indirmemiz yönünde bize telkinlerde bulunan bol sesli, bol aksiyonlu bir reklamı izlemekten genellikle hoşlanmıyoruz. Her ne kadar Google, kullanıcılarının ihtiyaçlarına ve özelliklerine göre ilgili reklamlar karşısına çıkarıyor olsa da…

Artık reklam odaklı iş stratejileri yerine insanları prestijli bir sınıfa dâhil eden uygulama ve içerik platformlarının dönemi başladı. Çünkü insanlar artık iyi içeriğe para vermeye hazır bir mental farkındalığa erişti. Spotify, Netflix gibi platformlarla başlayan ve büyük başarı yakalayan bu devleri şimdi de Youtube Premium takip ediyor. Çünkü Youtube Premium’da reklam yok, videoların bölünme ihtimali yok. Ne dinlemek veya seyretmek istiyorsak sadece onunla karşılaşıyoruz.

2-Youtube Premium’a özel içerikler var.

Muhtemelen sizin de çoğu kişi gibi Youtube’da takip ettiğiniz birçok kanal vardır. Bu kanallardan herhangi biri bir video yüklediğinde, iş yerindeyseniz sabırsızlıkla eve gitmeyi bekler, akşam için heyecanlanmaya başlarsınız. Şimdi bu seyir zevkini daha yukarıya çıkaracak içerikler Youtube Premium’da yerini aldı. Youtube Premium için özel olarak hazırlanan bu içerikler farklı konulardaki belgesellerden tutun da en sevilen Youtuber’ların ve film yıldızlarının rol aldığı dizi ve filmlere kadar geniş bir yelpazede yer alıyor.

Üstelik birçok içeriği de indirip daha sonra çevrimdışı bir biçimde izleyebiliyorsunuz.

3-Youtube Premium arka planda çalışabiliyor.

Youtube’un telefonlardaki en büyük handikapı olarak arka planda çalışamaması gösteriliyordu. Youtube açıkken başka bir uygulamaya geçememek uzun zamandır beğenilmiyor, can sıkıcı bulunuyordu. Fakat Youtube Premium ile bu sorun ortadan kalkıyor. Youtube Premium açıkken istediğiniz başka uygulamalara, galerinize ulaşabiliyorsunuz. Belki de sadece bu özellik bile bazıları için Youtube Premium’a geçmek için yeterli bir neden olabilir.

4-Youtube Premium başka bir müzik deneyimi sunuyor.

Youtube Premium’a geçtiğinizde aynı anda Youtube Müzik hesabınız da aktif oluyor. Youtube Müzik, müzikseverler için oldukça farklı ve güzel özellikler sunuyor. Dünyaca ünlü sanatçıların ve/veya yerel sanatçıların şarkılarına, canlı performanslarına ve podcast’lere ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında Youtube’un devasa arşivini kullanan Youtube Müzik, sadece şarkıların orijinallerine değil, sonradan yapılmış yeni yorumlamalara da erişmenizi sağlıyor.

Özetle…

Youtube Premium; orijinal içerikleri, güçlü müzik platformu ve Google’ın desteğiyle birlikte Netflix ve Spotify için önemli bir rakip olma iddiasını her gün biraz daha arttıracağının ve birçok yeni aboneye kavuşacağının sinyallerini veriyor. Reklamsız olması ve arka planda çalışabilme özelliği ile de tıpkı rakipleri gibi kullanıcı beklentilerini de doğru karşılıyor.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.