Startup Kurmak, Harcadığınız Çabaya Değer mi?

Startup ların birçoğu henüz ilk yılında yenilgiyle son buluyor. Birçoğu kendilerini milyoner yapacağına inandıkları parlak bir fikirle yola çıksalar da herkes bu fikri hayata geçirme konusunda başarılı olamıyor.

Startup ların hayata geçmesi aşamasında da olmazsa olmaz bazı adımlar bulunuyor. Aşağıda sıralayacağımız 7 temel adımı takip ederek -zor bir süreç de olsa- sonucunda başarılı olacağından neredeyse emin olabileceğiniz bir startup girişiminde bulunabilirsiniz.

Başarılı Bir Startup İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bu adımların zorlayıcı olması sizi korkutmasın; eğer Steve Jobs da Apple’ı hayata geçirmeden önce korksaydı bugün sahip olduğumuz muazzam teknolojilerin bazıları ile hiç tanışamayabilirdik. Bu adımları sizin kendi startup projenizi hayata geçirebilmeniz için oluşturulmuş bir rehber ve bir takım önemli uyarılar olarak görmeye çalışın. Bu, sizin bir sonraki adımınızın hangi fikir yönünde olması gerektiği konusunda daha kolay karar vermenize yardım eder.

Şimdi elinize bir kurşun kalem alın, ucunu kalemtraş yardımıyla iyice sivriltin ve tam gözünüzün ortasına saplayın! Bu duygu, çıkmak üzere olduğunuz yolda duyacağınız acıyla kıyaslandığında size kendinizi çok daha iyi hissettirecektir.

İşte hakkında kâbuslar görmek üzere olduğunuz o 7 madde:

startup para

Startup lar da bir iş yeridir ve iş yerleri maliyetlidir. Bugüne kadar çalışmış olduğunuz diğer yerlerinde düşünmeden aldığınız, soğutup döküp yenisini aldığını her bardak bedava kahve, kendi iş yerinizde bir maliyet kalemi olarak karşınıza çıkıyor olacak. Üstelik bu maliyet, ödemeniz gereken çalışan maaşları, tedarikçiler, faturalar gibi diğer giderlerin yanında hiçbir şey kalacak.

Finansman Kaynakları

  • Kişisel birikim
  • Banka kredisi
  • Kişisel kredi kartı
  • Tasarruf dışındaki kişisel varlıklar
  • Kişisel ev kredisi
  • Aile veya arkadaşlardan alınan kredi
  • Devletten alınan kredi
  • Devlet destekli banka kredisi
  • Hibe
  • Risk sermayesi

Startup ınızı açmanız için ihtiyacınız olan sermayeyi sağlamanın yukarıda saydıklarımızdan çok daha fazla alternatifi bulunabilir. Size hangisi daha çok uygun? Bu girişimde bulunurken atacağınız her adımda paraya ihtiyacınız olacağından, söz konusu sermayeye ulaşmak için elinizden geleni yapın; gerekirse oyun konsolunuzu satın, bir kafede çalışarak ek gelir sağlayın ya da evinizin bir odasını kiraya verin ama para biriktirmek için ne kadar çabalarsanız gelecekte o kadar rahat edersiniz.

İşin Sırrı Sağlam Bir Ekip

startup ekip

En iyi ekibi kurmak için beklerseniz büyük ihtimalle uzunca bir süre beklemeniz gerekecek. Çünkü sizinle çalışmalarına ikna edebilmeniz için alanında adını duyurmuş o kişilere ikna edici gelir kaynakları teklif edebiliyor olmanız gerekecek. Kısacası en iyileri için gereken parayı ödeyemeyeceğiniz için beklentilerinizi başlangıçta biraz daha düşük tutmanız gerekecek. Belki başta siz kendi uzmanlık alanınızın yanında üç farklı işi daha üstleniyor olacaksınız. Çünkü kurduğunuz ilk küçük ekipte her iş kolu için ayrı birini görevlendiremeyeceksiniz. Dolayısıyla patron olarak herkesten daha fazla çalışıyor olan siz olacaksınız. Bu yüzden siz siz olun startupınız için faydalı olabilecek her alanda bilgi sahibi olmaya özen gösterin.

Herkesin yaptığı gibi siz de şirketi büyütme aşamasında freelancerlarla çalışarak maliyetleri düşürmeye ve kazandığınızı kendinize ayırmaya çalışacaksınız. Ama yine herkesin yaptığı gibi zamanla freelancerlarla işlerin o kadar da sağlıklı yürümediğini göreceksiniz. Ekibinizi kurarken size faydası olacak en temel birimlerden oluşmaya odaklanın, büyümek ve kalabalıklaşmak sonraki adımlar olmalı. Örneğin siz kod yazmayı iyi bilen, biraz da tasarım yeteneği olan bir developer iseniz sizin dışınızda bir pazarlama ve bir de finans uzmanı ile oldukça iyi işler ortaya çıkarabilirsiniz. Ürün yöneticileri, süreç tasarımcıları, marka danışmanları, sosyal medya uzmanları gibi daha detaylı görev tanımları içn farklı bireyler görevlendirme kısmına, biraz daha para kazandıktan sonra geçebilirsiniz.

Doğru Zaman Yönetimi ile Startup Hayatta Kalabilir mi?

startup zaman yönetimi

Şunu unutmamak gerekir ki, aklınıza gelen en parlak fikir daha önceden en az on ekibin daha aklına gelmişti ya da belki de sizin aklınıza geldiğinde onlar aynı fikrin üzerinde çoktan çalışmaya başlamıştı bile… Kendi ürününüzden başka herhangi bir şeye çalışmak için harcayacağınız boşa zamanınız olmadığını baştan kabul etmelisiniz. Gerekirse yardım alın ve işlerinizi hızlandırmak için her yola başvurmaya çabalayın. Zaman yönetimini öğrenin. Para ile yarışabilecek değere sahip tek şey zamanınızdır.

startup bilgi birikimi

Çalışmaya başladığınız anda başınıza gelebilecek en korkunç durumlardan biri de bilmediğiniz bir şey hakkında biliyormuş gibi yaparak devam etmeye çalışmak. Emin olun bugün atlattığınızı sandığınız bir durum yarın karşınıza daha büyük bir problem olarak çıkacaktır. Bilginizin yetersiz kaldığı durumları atlatmak yerine bilgi edinmeye ve o deneyimden bir şeyler öğrenmeye bakın. Bu çok daha sağlam adımlarla işinizde ilerlemenize yardımcı olacaktır. Bununla birlikte kuracağınız ekibin de bilgi birikimi oldukça önemlidir. İdeal bir ekipte olması gereken bilgi birikimini şöyle özetleyebiliriz:

Sturtup İçin Olmazsa Olmaz Kişiler

Ürün Yöneticisi

Bu kişiden beklenen en temel yetenek elbette ürün geliştirme sürecine hâkim olmaktır. Bununla birlikte ürünün kullanıcı açısından daha verimli olmasını sağlayabilmesi adına UX (kullanıcı deneyimi) ve UI (kullanıcı arayüzleri ) konularında da bilgisi olması kaçınılmaz. Bunların yanında tasarımdan ve ön yüz geliştirmeden anlaması da önemli bilgi gereksinimleri arasında yer alıyor.

Kodlayıcı

Bu kişinin temel başlıklarından biri ark yüz tasarımcısı yani back end developerdır. Dolayısıyla bu kişiden kod yazabilmesini, bir teknolojik alt yapının mimarisini çıkarabilmesini, nesne yönelimi programlama yani daha çok bilinen adıyla OOP hâkimiyetine sahip olmasını beklemelisiniz. Bunlara ek olarak UI konusunda deneyimli olması, çağımızın olmazsa olmazlarından mobil tasarım bilgi birikimi ve sunucu yönetimi ve bakımı konusunda deneyim sahibi olması da bu kişiden bekleyecekleriniz arasında bulunmalıdır.

Pazarlamacı

Hem firmanızı hem de firmanız tarafından ortaya çıkarılmış ürünlerin tanıtımını iyi yapabilmesini bekleyeceğiniz bu kişide dolayısıyla öncelikli olarak kampanya yönetimi yeteneklerine sahip olmasını istemelisiniz. Daha sonra bu kampanyaları dijital ortamlarda da sürdürebilmeli, SEM ve SEO konularında size destek verebilmelidir. Ayrıca firma olarak size faydalı olabilecek ilişkiler sağlayabilmeli ve yatırım fırsatları yaratabilmelidir.

startup lokasyon

Startup ınızı nerede kuracağınıza karar verirken dikkat etmeniz gereken pek çok önemli kriter bulunuyor. Elbette bunların başında maliyetler gelir. Mevcut ekibiniz ile belki freelance olarak her gün başka kafede buluşarak bile bir süre yürütebilecek olsanız dahi işler büyümeye ve ciddileşmeye başladığında birlikte çalışabileceğiniz, toplantılar yapabileceğiniz, müşterilerinizi ağırlamak isteyeceğiniz hatta mutlu saatler planlayabileceğiniz bir ofise ihtiyaç duyacaksınız. Peki, en iyi ofis en ucuz ofis midir? Hayır. Tabi ki kaldıramayacağınız maliyetlerin altına girmek başlangıç seviyesindeki bir startup için intihar olacaktır; ancak sadece ucuz diye ulaşım ve iletişim ağının tamamen dışına çıkmak da iyi değil.

Startup ve Çevre İlişkileri

Yeni kurulan bir firmanın en çok ihtiyaç duyacağı şey iş çevredir. İş çevresi ile büyüyecek ve gelişecek olan startup ınız için bu iletişim ağından çok uzakta kalmayacağı bir lokasyon seçmeniz daha faydalı olacaktır. Üstelik ekibiniz kurarken de lokasyonunuz önemli rol oynayacaktır. Çalışmasını çok beğendiğiniz freelancerınızı düzenli olarak ofise gelecek bir çalışanınız haline getirmenizin önündeki tek engel bazen lokasyon olabilir. Üstelik eviniz ve işiniz arasında harcayacağınız zamanda rakipleriniz sizden birkaç adım daha öne geçebilir. Bunları iyi düşünmek gerekir.

startup müşterileri

Müşterilerin ne istediğine dair en doğru cevap hiçbir zaman olmayacak. Bu, her daim hazırlıklı olmanız ve baş etmekten yılmayacağınız bir durum olarak iş hayatınız boyunca devam edecektir. Bu nedenle, dinlemeyi bilen bir ekip olmalı, çözüm odaklı çalışmalı ve denemekten yılmamalısınız. Aslında önemli olan müşteriniz ile aranızdaki ilişkinizin ne kadar sağlıklı olduğu… İlişkinizi iyi yürütebildiğiniz bir müşteri ne istediğini bilmese bile, ne istediğini bilen ama zor ilişki kurulabilen bir müşteriden çok daha iyidir. Zamanla anlayacaksınız.

startup yönetici psikolojisi

Bu yolculuğa neden çıktığınızı çok kolay unutursunuz. Ortasına düştüğünüz stres ve başarılı olma baskısı bazen size ağır gelebilir. Ara vermekten çekinmeyin ve kendinize sakinleşebileceğiniz zamanlar tanıyın. Bunu hem gün içinde hem de yıl içinde ihtiyacınız olmadığını düşünseniz bile yapın. Çünkü emin olun sizin bu boşluklara herkesten daha çok ihtiyacınız olacak ve sağlıklı düşünmeye devam edebilmenin tek yolu da işte bu kısa molalar.

Son olarak, bu yoğun iş yükünü sırtlandığınız yolculukta en çok ihtiyacınız olan şey sağlığınız. İyi uyuyun, düzenli ve verimli beslenin, düzenli spor yapın. Kendinize iyi bakmazsanız, işinizi sizden daha fazla kimse sahiplenmeyecektir, unutmayın.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.