Web Tasarım ile Başarılı Bir Dijital Kimlik Kazanın

Web tasarım, her gün ziyaret ettiğimiz web sitelerinin kullanıcı deneyimi ve ihtiyaçları göz önünde bulundurularak belirli renk, boyut, denge hesaplamaları yapılarak kodlanmak üzere hazırlanması şeklinde ifade edilebilir. Web tasarım dendiğinde genellikle yazılım geliştirmekten değil, kullanıcı deneyiminden bahsedilmektedir. Web tasarım, 2010’ların ortalarından itibaren sadece masaüstü cihazların tarayıcıları için değil, mobil ve tablet tarayıcıları için de önemli bir hale gelmiştir.

web tasarım masaüstü ve mobil

Bir web tasarımcısı, bir sitenin görünümü ve bazı durumlarda içeriği üzerinde çalışır. Görünüm; kullanılan renkler, yazı tipi ve resim gibi görsel iletişim öğeleri ile ilgilidir. Düzen ise bilgilerin nasıl yapılandırıldığını ve kategorize edildiğini ifade eder.

İyi bir web tasarımının kullanımı kolaydır, estetik olarak hoştur ve web sitesinin kullanıcı grubuna ve markasına uygundur. Birçok web sayfası basitliğe odaklanarak tasarlanmıştır. Böylece sayfada kullanıcıların dikkatini dağıtabilecek unsurların yer almasının önüne geçilir. Bir web tasarımcı için en önemli konuların başında, yaptığı web sitesiyle hedef kitlenin güvenini kazanmak ve bu güveni sürdürebilmek gelir. Tasarımcılar, kullanıcıların web sitesinde herhangi bir hayal kırıklığı yaşamaması için tüm potansiyel tehlike risklerini en aza indirmelidir.

web tasarım riskleri

Hem masaüstü hem de mobil cihazlarda başarılı bir şekilde çalışan web siteleri tasarlamak için en yaygın iki yöntem, responsive ve adaptive tasarımdır. İçerik, responsive tasarımda ekran boyutuna bağlı uyumlu bir biçimde dinamik olarak hareket eder. Adaptive tasarımda ise web sitesi içeriği, ortak ekran boyutlarına uyan düzen boyutlarında sabitlenmiştir. Cihazlar arasında olabildiğince tutarlı bir düzen korumayı, kullanıcı güvenini sürdürmeyi amaçlar. Responsive tasarım adaptive tasarıma göre bu konuda bazı zorluklar yaratabileceğinden, tasarımcılar responsive tasarım üzerine çalıştıysa işlerinin farklı cihazlarda nasıl görüneceğini sık sık kontrol etmelidirler.

Eğer web tasarımcı, tüm işlerinin yanında içerikten de sorumluysa ve proje devam ederken bir de kendini bu konuda eğitmesi gerekiyorsa, proje bittiğinde web sitesinin tam kontrolüne sahip olmanın avantajıyla gurur duyacaktır.

Web tasarım süreci nasıl olmalı?

Web tasarıma yeni başlayanlar genellikle web tasarım sürecini wireframe’ler, kodlar ve içerik yönetimi gibi konular çerçevesinde düşünürler. Ancak, harika tasarım, sosyal medya butonlarını, görselleri, içerikleri bir araya getirmekten çok daha fazlasıdır. Harika tasarım, kapsamlı bir strateji ile uyumlu bir web sitesi oluşturmakla ilgilidir.

İyi tasarlanmış bir web sitesinin estetik bir görünüme sahip olması markalara yetmemelidir. Bir web sitesi bunun yanında ziyaretçilerine çok daha fazlasını sunmalıdır. Bir web sitesi, ziyaretçilerinin ilgisini çekebilmeli; görsel, metin gibi çeşitli göstergeler yoluyla kullanıcıların ürünleri, şirketi ve markayı daha iyi anlamalarına yardımcı olabilmelidir. Bunu başarabilmek için sitedeki tüm unsurların odaklanılmış bir hedefe hizmet etmesi gerekir.

Peki, bu elementlerin uyumlu bir sentez haline gelmesini nasıl başarırız? Tabii ki biçim ve işlevi dikkate alan bütünsel bir web tasarım süreci ile…

7 Adımda Web Tasarım Süreci

web tasarım süreci

 • Hedef tanımlaması: Sitenin hangi hedefleri yerine getirmesi gerektiğini belirlemek, yani sitemizi yapma amacımızı sorgulamak.
 • Kapsam tanımı: Sitenin hedeflerini belirledikten sonra, projenin kapsamını tanımlayabiliriz. Örneğin, sitenin amaçlarını gerçekleştirmek için hangi sayfaların ve özelliklerin gerektiği gibi. Ardından bunları oluşturmak için bir zaman çizelgesi oluşturulur.
 • Site haritası ve wireframe: Kapsamın iyi tanımlanmasıyla beraber kapsam tanımındaki içeriğin ve özelliklerin birbiriyle nasıl ilişkilendirileceğini gösteren site haritası çalışmasına başlayabiliriz.
 • İçerik oluşturma: Bir web sitesinin sadece bir web sitesi olmadığı bilinciyle içerik oluşturmalıyız. Sayfaların tek bir konu üzerinde odaklanmasını sağlamak amacıyla her sayfa için SEO odaklı içerikler oluşturmalıyız. Bir sonraki aşama için gerçek içeriğe sahip olmamız çok önemlidir.
 • Görsel öğeler: Site mimarisi ve içerikler ile markanın görselliği üzerinde çalışmaya başlayabiliriz. Taleplere bağlı olarak, bu görsellik zaten iyi tanımlanmış olabilir, ancak görsel stilini markanın geçmişinden de tanımlayabiliriz. Renk paletleri, moodboard gibi araçlar bu süreçte bizlere yardımcı olabilir.
 • Test etme: Artık, tüm sayfalarımız hazır ve ziyaretçilerin web sitemizi nasıl görüntülediklerini biliyoruz, bu yüzden tüm buton, bağlantı gibi unsurların doğru çalıştığından emin olmalıyız. Kullanıcı deneyimi sorunlarından bozuk bağlantılara kadar her şeyi çözümlemek için sitemizi farklı tarayıcılarda ve cihazlarda test etmeliyiz.
 • Başlatmak! Her şey güzelce işlediğine göre şimdi sitemizin lansmanını planlama zamanı! Bu süreçte lansman zamanlaması, iletişim stratejileri çerçevesinde planlanmalıdır. Yani ne zaman başlayacağız ve hedef kitlemize bu güzel haberi nasıl vereceğiz?

Web sitesi kârlılığı nasıl artırır?

web tasarım verimlilik

Dijital varlığınızı herkese göstermeniz gerektiğinde, dikkate almanız gereken birçok konu vardır. Peki, bu dijital pazarlamacılar için ne ifade etmektedir? Temel olarak, dijital varlığınızı oluşturma eylemi, yalnızca işletmeniz ve / veya şirketiniz için basit bir web sitesi oluşturmaktan çok daha fazlası demektir.

Doğru SEO stratejileri ile ve sürekli doğru unsurlarla sitenizi besleyerek, dijital pazarlama faaliyetleriyle başarı kazanmanız mümkündür. Bu çalışmalar uygulanmaya başladığı anda sonuç vermese dahi zaman içinde web sitenizde, kesinlikle göz ardı edilemeyecek bir ilerleme sağlayacaktır.

Web sitesi tasarımının önemi

netuce web tasarım

Başarılı bir dijital varlık yaratabilmenin temel faktörleri vardır. Bunların başında ise dijital kimliği oluşturan temel öğelerden biri olan web sitesi ve onun tasarımı gelir. Peki, web sitesi tasarımının önemi hangi durumlarda öne çıkar?

Web sitenizin tasarımı, sunmaya çalıştığınız hizmeti büyütebilir veya onu mahvedebilir.

Web siteniz, hedef kitlenizin markanıza olan bakış açısını değiştirebildiği gibi, potansiyel müşterilerinizi de sadık müşterilerinize dönüştürme konusunda büyük bir fark yaratır.  

Bu nedenle, etkileyici bir kullanıcı arayüzüne sahip, kurumsal kimliğinizi iyi yansıtacak bir web sitesi tasarımı geliştirmek, daha iyi bir işletme olma yolunda ve gelir elde etmeyi sağlama konusunda markanıza pek çok fayda sağlayacaktır.

Web sitesi tasarımının değeri

web tasarım firmaları

Web sitesi tasarımı önemli bir bütçe kalemi olsa da iyi bir web sitesi tasarımı için yatırım yapmak, markanıza olağanüstü kazançlar sağlayabilir. Yatırımınızın karşılığını alabilmeniz için tasarımı aşağıdaki ölçütlere göre değerlendirmelisiniz. Etkili bir web sitesi tasarlamak için aşağıdaki önemli noktalar konusunda uzman ve profesyonel bir web tasarımcı ekibiyle çalışmalısınız.

Tasarım Ekibinizde Aramanız Gereken Uzmanlık Alanları

 1. Site haritası

Bu konu, özellikle web siteniz içerisinde çok fazla alt sayfa olduğunda önemli hale gelir. Temel olarak iyi planlanmış bir gezinme çubuğu veya farklı web sayfalarının listesini gösteren iyi bir menü çok önemlidir. Web sitesi iskeleti iyi geliştiğinde, kullanıcılar web sitenizi kolayca keşfedebilir ve anlayabilir. Sayfanızı bir kere ziyaret eden birinin en az bir defa daha sitenizi ziyaret etmesini sağlamak için sitenizde gezintiyi keyifli bir hale getirecek bir yapı kurmalısınız.

menü gezinme çubuğu, ekranda bir tasarım açık olsun art direktörü çek.

 1. İçerik ve görsel öğeler

tipografi çalışan bir art direktör, font sayfası açık önünde başlık atıyor.

İçerik ve görsel öğeler konusunda özellikle yazı tipi ve diğer tipografik ayrıntıların seçimi çok önemlidir. Grafik tasarımının bu konuları, izleyicilere doğru bir mesaj vermek için birlikte ilerlemelidir. Bu mesajlar kısa/öz olduğunda okuyucuların bu mesajları hatırlaması da daha kolaydır. Ancak, bu unsurları doğru konumlandırmamak, web sitenize herhangi bir yarar sağlayamayacağı gibi, sitenizin dağınık görünmesine, ziyaretçilerinizin sitenizi bir daha ziyaret etmeye değer bulmamalarına ve ilk ziyaretleri sonrası unutmalarına sebep olacaktır. Bunun gerçekleşmesini önlemek için web sitesi tasarımcılarının içeriği, tasarımın içerisine güzel bir biçimde entegre etmeleri gerekir. Ayrıca, tasarımcılar ziyaretçilerin daha rahat okuma ve izleme yapabilmelerine izin veren ideal boşluklar oluşturmalıdır.

 1. Marka istikrarı

Markanız sizi rakiplerinizden ayıran en önemli şeydir ve genellikle bir logo ile tanımlanır. Markanızın tüm baskı malzemelerine yerleştirilmiş benzersiz logosu, tüm öğelerinin tutarlılığı sağlamak için web sitesi tasarımına da entegre edilmelidir. Hedef pazarınızın, markanızı tüm mecralarda tanıması çok önemlidir. Markanızda ve görsel iletişiminizde küçük farklılıklar varsa, bu durum müşterilerinizin zihninde karışıklıklara ve olumsuz düşüncelere yol açabilir.

 1. Etkileşim

Bir web sitesinin kullanıcılarına çekici görünmek ve kullanıcılarının etkileşimde bulunmalarını sağlamak için güzel bir yerleşime ve düzene sahip olması gerekir. Bir web sitesinin, kullanıcılarının gözlerini beslemesi önemlidir. Çünkü web sitesi çoğu zaman kullanıcılarla olan etkileşiminin başladığı yerdir. Bundan dolayı site tasarımı ve geliştirmesi dikkatle ve özenle çözülmesi gereken bir süreçtir.

 1. Organizasyon ve arama motoru optimizasyonu

Nasıl ki bir kitabı soldan sağa, yukarıdan aşağıya daha rahat okuyabiliyorsak bir web sayfasında da durum aynıdır. Bir web site tasarlarken de aynı okuma modeli kullanılır. Çoğu kişi sol üst bölgeden okumaya başladığından, tasarımcılar buraya en önemli bilgileri koymalıdır. Buradan verilecek güçlü bir mesaj, sitenizi ziyaret eden potansiyel müşterilerin, müşterileriniz olma ihtimalini artırır.

Göz önündeki alanları markanız ve web sitenizin ayrıntıları için kullanmak, arama motoru optimizasyonu (SEO) konusunda çok faydalıdır. Bunun için anahtar kelimeleri HTML metninde bir araya getirmeniz gerekir. SEO uygulamaları sayesinde Google, Yahoo ve Bing gibi arama motorları web sitenizin arama ekranlarında daha yukarıda olmasını, böylelikle sitenizin daha görünür olmasını sağlar.

Günümüzde çoğu marka, müşterileri için daha erişilebilir hale gelmek amacıyla kendi web sitelerini geliştirmeye devam etmektedir. Markalar web siteleri sayesinde, kullanıcılarının günün her saatinde yararlı bilgiler alabilecekleri, kullanıcı dostu ve davet edici bir ortam oluşturabilirler.

İyi yönetilen ve iyi görünen bir web siteniz olduğunda, insanlar markanıza daha çok güvenecektir. Ziyaretçileriniz markanıza güvendiğinde ise ürünlerinizi ve hizmetlerinizi alma konusunda daha hevesli olacaklardır.  

Web sitesinin markalara faydaları nelerdir?

web tasarım ekibi yetenekleri

Markanızı büyütmekle ilgilenen bir marka sahibiyseniz, kendi web sitenize sahip olmanız çok önemlidir.

Bir web sitesi veya e-ticaret mağazası oluşturmak şu günlerde her zamankinden daha kolay: Çok fazla paraya mal olmaz – tabii ki markaya olan katkısı hesap edildiğinde –  ve nasıl kodlanacağını veya tasarlayacağınızı bilmek zorunda değilsiniz. Bunu sizin için profesyonelce yapabilecek olan pek çok firma vardır.

Bir web sitesine sahip olmak, yalnızca mallarınızı ve hizmetlerinizi satmakla ilgili değil; aynı zamanda potansiyel müşterilerinize de değerli bir şey sunmakla ilgilidir. Pek çok dijital hizmet sayesinde, bunu sürdürülebilir kılmak için tek yapmanız gereken bu dünyaya adım atmaktır.

Hâlâ bir web sitesine sahip olmanın işinizi büyütmenize nasıl yardımcı olacağından emin değil misiniz? O halde sizlere sayabileceğimiz birkaç geçerli sebebimiz var!

Her işletmenin neden bir web sitesine ihtiyacı olduğunu gösteren 8 neden:

 1. Tüketiciler bir web sitesi bekliyor.

Sadece bu bile iyi bir web sitesine sahip olmamız için yeterli bir neden. Çünkü her on tüketiciden altısı, markaların kendilerini ilgilendiren içerikler sunmasını ve ürün bilgilerinin markanın web sitesinde yer almasını bekliyor.

 1. Sosyal kanıt sağlar.

Tüketicilerin %90’ı internet incelemelerinin satın alma kararlarını etkilediğini söylüyor. Tabii ki markanız hakkındaki yorumları Swarm, Instagram, Facebook, Ekşisözlük ve diğer dijital kanallardan inceleyebilirsiniz ancak kullanıcıların hizmetleriniz hakkında yaptıkları yorumların web sitenizde görünmesi markanıza çok daha büyük bir katkı sağlayacaktır. Sitenizde yer alacak bu yorumlar ve müşteri referansları potansiyel alıcıları etkilemek için harika bir yoldur.

 1. Öyküyü kontrol edersiniz.

Sosyal medya kanallarında başkalarının sizin hakkınızda neler söylediğini kontrol edemeyeceğiniz doğrudur, ancak bir web sitesi aracılığıyla kendi hikâyenizi oluşturarak insanların algısını etkileyebilirsiniz.

Bir web sitesi sayesinde vermek istediğiniz mesajları, misyonunuzu ve önemli kişiliklerinizi; hedef kitlenize, konvansiyonel mecralara göre daha hızlı aktarabilirsiniz.

Ayrıca, Facebook, Twitter, Instagram ve diğer sosyal ağ platformlarına bağlanan simgeler, ziyaretçilerinizin sosyal medyada sizi takip etmesini ve içeriklerinizi bu platformlarda paylaşmalarını kolaylaştırır.

 1. Daima açık olun!

a toys magic web tasarım

Kimse sabah saat 3’te çalışmak istemiyor, ama bazı tüketiciler günün her saati alışveriş yapmayı seviyor. Bir web sitesine veya e-ticaret mağazasına sahip olmak, her zaman ürünlerinizi / hizmetlerinizi satabileceğiniz anlamına gelir -sadece sabah 9 ile akşam 5 arasında değil-.

Dijital bir mağaza, özellikle coğrafya tarafından kısıtlanmayan ek müşterileri hesaba kattığınızda, satışlarda çarpıcı bir artış anlamına gelebilir. Dijital varlığınız; pazarlama kampanyalarınızı, müşteri hizmetlerinizi, müşteri ilişkilerinizi oluşturmayı, marka bilinirliğinizi ve gelir akışınızın hemen hemen tüm öğelerini destekler.

Web sitenizi, e-posta pazarlaması gibi pazarlama araçlarıyla birleştirmek, yeni müşterilere ulaşmanıza ve yeni iş fırsatları yakalamanıza yardımcı olur.

 1. Google arama sonuçlarında görüneceksiniz.

Tüketicilerin yüzde 81’i bir satın alma işlemi yapmadan önce internetten araştırma yapmaktadır. Bu, Google’a girip “en iyi deri ayakkabılar” gibi bir ya da daha fazla anahtar kelime yazmaları ya da “İstanbul el yapımı İtalyan deri kadın ayakkabılar” yazmaları anlamına geliyor.

İşletmeniz için bir web siteniz yoksa arama motoru sonuçları sayfasında görünme şansınız sıfırdır. Ancak bir siteniz varsa, sitenizi arama motorları için optimize edebilir, böylece Google’ın sonuçlarının en üstünde görünme şansınızı artırabilir ve potansiyel müşterileriniz için daha fazla görünürlük elde edebilirsiniz.

Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, meta açıklamalar ve başlıklar, arama motoru optimizasyonunuzu (SEO) güçlendirmek için sitenizde özelleştirebileceğiniz şeylerden sadece birkaçıdır.

 1. Çalışanlarınız için bir kaynak merkezi oluşturun.

Müşterilere yardımcı olmanın yanı sıra markanızın web sitesi, kendi çalışanlarınıza da fayda sağlayabilir.

Ekibinizin ihtiyaç duyduğu her şeyi öğrenmesine yardımcı olmak için eğitici videolar, materyaller, hatta dâhili formlar ile bir orphan page* yaratabilirsiniz.

Orphan Page: Web sitesinde herhangi bir yerde görünmeyen, sadece özel linke sahip olan kişilerin erişebileceği sayfa.

 1. Ürünlerinizi ve hizmetlerinizi sergileyin.

Web siteniz sayesinde sadece ürünlerinizin ya da hizmetlerinizin detaylarını güzel resimlerle ayrıntılı olarak göstermekle kalmazsınız. Bunun yanında ürün ya da hizmetleriniz hakkında tereddütlü olan müşterilerinizi ikna edebilmek için web sitenize kısa video eğitimlerini, indirilebilir PDF dosyalarını yükleyebilirsiniz.

nasıl web tasarım yapılır

 1. Rakiplerinizin hepsi bir web sitesine sahip.

Tüketiciler genellikle satın alma yolculuklarına çevresindeki insanlarla konuşarak ve / veya sosyal ağ bağlantılarındaki araştırma ve önerileri okuyarak başlar.

Çalışmalar, tüketicilerin bir ürün / hizmet hakkında ihtiyaç ya da bir istek duyduğunu düşündüklerinde araştırmaya başladıklarını ve bunların yüzde 72’sinin eğitim, inceleme ve öneriler bulmak için internette arama yaptığını gösteriyor.

Unutmayın ki, İyi bir web siteniz yoksa günümüzün meraklı ve sabırsız müşterileri sizin markanız yerine iyi bir web sitesi olan rakip markanıza fırsat verecektir.

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.