Yapay Zeka Sayesinde Salgın Durdurulabilir

Yeni koronavirüs, bilim insanlarını bugüne kadar hiç yaşamadıkları bir zorlukla mücadele etmeye zorluyor: virüsün yayılma hızı. Bu sorun, bilim insanlarının omuzlarına araştırmalarını hızla gerçekleştirmeleri konusunda ağır bir yük yüklüyor. İşte bu noktada yapay zeka, veri madenciliği, makine öğrenmesi gibi teknolojiler bilim insanlarına yardımcı oluyor.

Dünyanın en hızlı süper bilgisayarı Summit tam da bu durumlar için üretildi. IBM’in “yapay zeka beyni” ile donattığı süper bilgisayar Summit hangi ilaç bileşiklerinin, virüsün hücrelere bulaşmasını etkili bir şekilde durdurabileceğini analiz etmek için binlerce simülasyon çalıştırdı. Süper bilgisayar bunlardan 77 tanesini tanımladı. Araştırmanın bulguları ChemRxiv dergisinde yayınladı.

Summit, dünyadaki sorunların çözümünde insanlığa yardımcı olabilsin diye tasarlandı.

Summit süper bilgisayara yapay zeka
Dünyanın en güçlü süper bilgisayarı olan Summit, farklı ilaç bileşiklerinin koronavirüsün diğer hücrelere yayılmasını nasıl önleyebileceğini modelledi.

Şu anda hizmet vermeye başlayan Summit, 2014 yılında ABD Enerji Bakanlığı tarafından – dünyanın sorunlarını çözmek amacıyla – devreye alındı. 200 petaflop gücüne sahip, yani saniyede 200 katrilyon hesaplama hızına sahip bu bilgisayar günümüzdeki en hızlı dizüstü bilgisayarından 1 milyon kat daha güçlü. Summit bu gücü sayesinde yapay zeka kullanımına çok uygun.

Summit, koronavirüs ile nasıl mücadele ediyor?

koronavirüs maske takmış kadın

Oak Ridge araştırmacısı Micholas Smith, Ocak ayında yayınlanan araştırmaya dayanarak korona virüsünün hücreler üzerinde tutunduğu çıkıntıların modelini oluşturdu. Bu model ile viral proteindeki atomların ve parçacıkların farklı bileşiklere nasıl tepki vereceğini simüle etti.

Summit, virüsün hücrelerde tutunduğu çıkıntılara bağlanabilen ve konakçı hücrelere yayılma yeteneğini sınırlandırabilen 8.000’den fazla bileşiğin simülasyonlarını çalıştırdı. Summit, 77 tanesini tespit etti ve bu alanlara bağlanma olasılığının yüksekliğine göre bunları sıraladı.

İlişkili makale: Akıllı Şehirler Koronavirüsle nasıl mücadele ediyor: https://www.netuce.com/uzaktan-calisma-konusunda-faydali-5-dijital-arac/

Peki ya şimdi?

Ekip, koronavirüsün tutunduğu alanların daha doğru bir modelini kullanarak yapay zeka ile Summit’te tekrar simülasyonlar gerçekleştirecek.

Summit, analiz için gerekli ilk adımı sağladı; yani gelecek vaat eden bileşiklerin belirlenmesi. Sırada hangi kimyasalların en iyi sonucu vereceğini bulmak için klinik çalışmaların yapılması gerekiyor.

Tennessee Üniversitesi / Oak Ridge Ulusal Moleküler Biyofizik Laboratuvarı Merkezi direktörü Jeremy Smith yaptığı açıklamada, “Sonuçlarımız koronavirüs için bir tedavi bulduğumuz anlamına gelmiyor, ancak bulgular gelecekteki çalışmalara ışık tutabilir. Ancak o zaman bunlardan hangilerinin bize yardımcı olabileceğini görebileceğiz.” dedi.

KAYNAK: CNN

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.