Yazılımcı ipuçları – yazılımcılardan yazılımcılara

Herkese selamlar, yazılımcı ipuçlarını sektörde uzun yıllar çalışmış ve Netuce kurumsal hafızasında birikmiş notlardan sizler için çıkarıyoruz.

Öncelikle bu bölümü daha önce şirket içinde kullanıyorduk çünkü sık karşılaştığımız sorunları, çözüm yollarını ve geliştirme aşamalarını takımlar arasında paylaşmamız bize çok değer katıyor. Şimdi bunu bir seriye dönüştürmenin sizlere de faydası olacağını ve tekrar karşılaştığımız tüm ipuçlarını kısa kısa açıklamayı istiyoruz. İpuçları üzerinden araştırmalarınızı yapmanızın çok yararı olacağını belirtmemiz gerekir. Çünkü yazılımcı olarak bazı maddeleri kendi içinizde yorumlamanız gerekecek.

Yazılımcı kavramı

Size göre yazılımcı kavramı nedir? Sadece kod geliştiren ve uygulamasını yapan bir birey mi? Yoksa problem ve çözümleri birlikte düşünüp ve müşteri/kullanıcı tarafındaki algısını da düşünenler olarak mı değerlendirirsiniz? Cevabınızı her şeyden önce kendinize bakarak düşünün.

Aşağıda gördüğünüz tüm maddeleri serinin ilk makalesi için topladık. Bazıları teknik olsa da bazıları yazılımcıların tüm hayatı boyunca yaşadıkları, bazıları da farketmedikleri(!) problemler. En önemlisi genel anlamda yaşanılan problemlere farkındalık yaratmak ve farklı çözümler getirmenizi sağlamak.

Yazılımcılar için ipuçları:

Sizler için teknik ve genel başlıkları ile ayırdık.

Teknik yazılımcı ipuçları

 • Önbellek mekanizmaları bir performans optimizasyonudur. Ayrıca birçok ince hatanın sebebidir.
 • Planlama yapmadan kod yazımına geçmek ortalama süreleri(estimate time) uzatacaktır. Her şeyden önce artılarınızı ve eksilerinizi formüle etmeyi ve bu duruma uygun olanı seçmeyi erken öğrenmenin tek bir yolu yoktur. Ayrıca bu “bir şeyi yapmanın tek yolu”nu zorlayan kültürlerden de kaçının.
 • Kod biçimlendirme zaman harcayacak bir konu değil. Ortak bir biçimlendirme seçin ve bunu bozmayacak hamleler yapın.
 • Kodunuzu göndermeden önce daime gözden geçirin. Yazılımcılar incelemeden önce ne kadar fazla düzenleme ile karşılaşacağınıza şaşıracaksınız. Harcayacağınız 10 dakika kodunuzu inceleyen(code review) kişiye minimum 2 saat kazandıracaktır.
 • Kodunuzu erkenden sıkıştırmayın(minify).
 • Okunabilir kod yazın, kod açıklayıcı ise daha kısa yorumlar yapın. Değişken/yöntem adlarını anlaşılır şekilde kullanın.
 • Commit mesajları yazın. Kanban panonuzdaki görev numarasına göre işlemlerinizi sürdürün. Böylece belgeler, sürümler, hatalar gibi tüm dokümanları takip edebilirsiniz.
 • Git’i öğren. Scrum’ı anlayın. Confluence’ı öğrenin. Bitbucket’i öğrenin.
 • Refactor konusunu bir parçanız hissederseniz gerçekten minimum sorunlarla karşılaşırsınız.

Genel yazılımcı ipuçları

 • Geliştirme ortamınızı ve kullandığınız araçları(development tools) tanıyın.
 • Anlamadığınız tüm kavramları sözlü olarak açıklayacak birinden rica ederek açıklamasını isteyin. Bu yöntem birçok youtube videosu izlemekten daha verimli olacaktır.
 • Yazılımcı dünyasında hatalar sürekli olur. İşin doğası bunu gerektiriyor. Fakat hataları kendiniz hakkında kötü düşüncelere sebebiyet verecek kadar düşünmeyin. Sadece öğrenmeye bakın ve hataların sorumluluğunu alın.
 • Başkalarını dinleyin ancak kendi bakış açınızı formüle edin.
 • Oluşturacağınız koddan daha fazla yazılımcı kodu okuyun. Kod okumak sizi yazmak kadar geliştirir.
 • Bürokrasinin işin önemli bir parçası olduğunu anlayın. Birçok toplantıya katılacaksınız, böylece nasıl iletişim kuracağınızı öğrenecek ve şirketin iletişim için sunduğu yöntemleri doğru anlayacaksınız.
 • BT departmanı genellikle yavaştır, sabırlı olmayı öğrenin.
 • Bir şey anlamıyorsanız, utanmayın. Bilmiyorum kelimesi düşündüğünüz gibi değil, size yardımcı olur.
 • Bunun gibi fayda sağlayan makaleler okumak için her gün birçok makale okuyun.
 • İletişim kurun. Geliştirici arkadaşlarınıza saygı gösterin.
 • Yaşım 30 diye bizden geçti diye düşünme. Otuzumdan sonra yazılımcı olabilir miyim? makalesine göz atabilirsin.

Açık kaynak projelerine katılmak yukarıda bahsedilen tüm ipuçları için size yardımcı olabilir. Standartları yakalamış veya yakalamaya çaba sarfeden bir firma ile de devam edebilirsiniz. Böylece yazılımcılar arasında kodun aslında bir amaç için yapıldığını ve yolda çıkan engellerin sadece sizi değil herkesi ilgilendirdiğiniz daha kısa sürelerde anlayabilirsiniz.

Kendi aramızda konuşurken yazılımcıların en büyük sorun yaşadıkları yerin aslında business olduğunu konuşuruz. İşin yapılış şeklini, müşteriyi ve iletişim olayları anlamanın ne kadar büyük sorunları çözdüğünü inanamazsınız. Bunu da sadece proje yöneticisini çok iyi dinlemek, hedefleri anlamak ve çözüm yollarını müşteriye göre almaktan geçtiğini söyleriz.

Eğer yazılım ekip lideriyseniz: Yazılım ekibi liderleri için hayat kurtaracak 10 önerimizi okuyun.

Yazılımcı için ipuçları bu kadarla kalmayacak! Şimdiden diğer makale için çalışmalara başladık ve sizin için en iyi ipuçları topluyoruz. Yine bekleriz 🙂

yazılımcı ipuçları
Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.