Zoom Uygulaması Kullananların Bilmesi Gerekenler

Koronavirüs normal çalışma ve sosyal yaşam koşullarını değiştirmeye başladığından beri, Zoom uygulaması tüm dünyada en çok kullanılan uygulamalardan biri haline geldi. İçinde bulunduğumuz günlerin en popüler görüntülü görüşme uygulamalarından olan Zoom’un kişisel verileri izinsiz biçimde topladığı iddiası ise son günlerin tartışma konularından bir tanesi oldu.

Bu makalemizde bu iddianın doğruluğundan ve yanlışlığından ziyade kişisel verilerimizi görüntülü görüşme uygulamaları kullanırken nasıl koruyabileceğimiz üzerine düşüncelerimizi aktaracağız.

Son birkaç ayda Zoom kullanımında büyük bir artış oldu. Bunun iki nedeni var:

1. Doğa. Çevresel ayak izi konusunda daha bilinçli olan kuruluşlar, iş için gerekli yolculukları azaltmaya ve sanal toplantıları artırmaya başladılar.

2. Koronavirüs. Sosyal mesafe önlemlerinden ötürü sanal olarak yapılan toplantıların sayısı büyük artış gösterdi. Salgın bittiğinde, muhtemelen Zoom (ve diğer video konferans çözümleri) kuruluşlar için –eskiye göre daha kuvvetli biçimde- temel araçlar olarak yerlerini korumaya devam edecekler.

Zoom uygulamasının hisse senedinin son 6 aydaki artış miktarı
Zoom uygulamasının hisse senedinin son 6 aydaki artış miktarı

Zoom uygulaması konusunda dikkat edilmesi gerekenler

Varsayılan ayarları değiştirmelisiniz çünkü Zoom ile ilgili bazı gizlilik endişeleri yaşanmaktadır. Örneğin, bir Zoom aramasının ana bilgisayarı (host), ekran paylaşımı sırasında katılımcıların faaliyetlerini izleyebilmektedir. Toplantıya katılanlar, toplantı sahibinin ekranını paylaştığı bir görüşme sırasında video pencereleri odakta değilse, toplantı sahibi 30 saniye sonra toplantı katılımcılarının Zoom penceresinin etkin olmadığını görebilir. Veri koruma yasaları çalışanları izlemeye izin vermektedir fakat burada şeffaflık önemlidir. Çalışanlara, faaliyetlerinin izlendiğinin söylenmesi gerekmektedir. Herkesi çevrimiçi hale getirelim fakat şirket güvenlik ve İK politikalarını gözardı etmeyelim.

Yönetici kraldır / kraliçedir.

Zoom uygulamasında yönetici olmak

Yönetici her şeye erişebilir. Gerçek zamanlı kullanıcı etkinliğinin ayrıntılı tabloları ile kullanıcıların konferans çözümünü nasıl, ne zaman ve nerede kullandıklarının ayrıntılı görünümlerini görebilirler. Zoom ayrıca toplam toplantı tutanağı sayısına göre bir kullanıcı sıralama sistemi de sağlar. Bir kullanıcı Zoom aracılığıyla herhangi bir çağrıyı kaydederse, yöneticiler video, ses, konuşma metni ve sohbet dosyaları da dahil olmak üzere kaydedilen çağrının içeriğine ve ayrıca paylaşım, analiz ve bulut yönetimi ayrıcalıklarına erişim sağlayabilir. Gerçekleştirilen veya işlemde olan tüm toplantılar için Zoom, yöneticilerin her katılımcının işletim sistemini, IP adresini, konum verilerini ve cihaz bilgilerini görmesine olanak tanır. Yöneticiler ayrıca, anında katılım veya çağrıya katılanlar için herhangi bir uyarı yapmadan, kuruluşlarının Zoom örneğinde istedikleri zaman herhangi bir görüşmeye katılabilirler.

Zoom toplantılarınızı özel ve güvenli hale getirmek

zoom uygulaması telefonda ve bilgisayarda kullanılıyor

Yeni ‘zoom bombardımanı’ fenomeninden kaçınmak için kuruluşlar aşağıdaki tavsiyelere uymalıdır.

-Zoom referans numarası sosyal medyada paylaşılıyorsa ve toplantı sahibi ekran paylaşımını ‘yalnızca ana bilgisayar’a’ ayarlayamazsa, davetsiz misafirlerin pornografiyi veya diğer rahatsız edici görüntüleri ekran paylaşımı yapmasına izin verebilir.

-Zoom, Mac’lerde kullanıcı etkileşimi olmadan uygulamanın yüklenmesini sağlamak için “shady” tekniğini (Mac’lerdeki kötü amaçlı yazılım olarak da kullanılan yöntem) kullanmaktadır. Bir hacker “root” olarak bilinen kodları kötü amaçlı şekilde Zoom yükleyicisine (installer) enjekte edebilir. Bu saldırganın çoğu kullanıcı için genellikle kapalı olan temeldeki macOS işletim sistemine erişebileceği anlamına gelir.

-Kamera ve mikrofona ihtiyaç duyan tüm uygulamalar gibi Zoom için de önce kullanıcının onayı gerekiyor. Ancak bir hacker Zoom’a kötü amaçlı kod enjekte ederek Zoom’un sahip olduğu web kamerası ve mikrofon erişimine ulaşabilir. Zararlı kod, Zoom’un erişim haklarının herhangi birini veya tümünü otomatik olarak devralabilir.

Her teknoloji gibi Zoom da kullanışlı bir araç olabilir, ancak kullanım kolaylığı için gizlilik ve IT güvenliği bir tarafa konmamalıdır.

Unutmadan…

Bugünlerde malum, çoğumuz evlerimizde çalışıyoruz. Evdeki zamanınızı nasıl verimli geçirebileceğiniz konusunda hazırladığımız önerilerden oluşan makalemizi incelemeyi unutmayın. https://www.netuce.com/karantina-onerileri-kisisel-gelisim-icin-harika-9-web-sitesi/

Gelişmelerden Haberdar OlunBültenimize kayıt olun

Netuce olarak dijital dönüşüm, yazılım dünyası, dijital pazarlama, yerel iç görüler ve parlak fikirler üzerinde bültenler paylaşıyoruz. En yeni gelişmeleri güncel içerikleriyle takip etmek için bültenimize kayıt olun.